Dubai Mali Hizmetler Otoritesi’nin 2021'deki iş planının bir parçası olarak kripto ile ilgili iki danışma belgesi sunmayı planladığı bildiriliyor.

Dubai Mali Hizmetler Otoritesi Kripto Düzenlemeleri Üzerinde Çalışıyor

Dubai Mali Hizmetler Otoritesi’nin 2021'deki iş planının bir parçası olarak kripto ile ilgili iki danışma belgesi sunmayı planladığı bildiriliyor.

Özel ekonomik bölge için mali düzenleme kurumu olan Dubai Finansal Hizmetler Kurumu, Dubai Uluslararası Finans Merkezi, kripto para birimi ile ilgili düzenlemeleri geliştirmek istiyor.

DFSA, 18 Ocak'ta yayınlanan 2021-2022 iş planının bir parçası olarak çeşitli dijital varlıklar için düzenleyici bir çerçeve sunmayı planlıyor.

Mali düzenleyiciye göre, yaklaşan kripto çerçevesi DFSA'nın dijital varlık ihraççıları ve ilgili ticaret düzenlemesini daha da genişletecek platformlar sunacak.

Çerçeve, tokenize menkul kıymetler ve Bitcoin gibi kripto para birimleri gibi bir dizi dijital varlık türünü içerecektir.

İstişare belgeleri 2021'in ilk iki çeyreğinde yayınlanacak

Yerel bir haber ajansı olan The National raporuna göre, DFSA yaklaşan kurallarla ilgili geri bildirim isteyen iki istişare belgesi yayınlamayı planlıyor.

DFSA'nın strateji, politika ve risk başkanı Peter Smith, iki istişarenin 2021'in ilk iki çeyreğinde piyasaya sürüleceğini söyledi.  

Kripto düzenlemeleri gri bir alanda kalmaya devam ediyor

Daha önce de belirtildiği gibi, Birleşik Krallık'taki perakende yatırımcılara kripto para türevlerinin satışına getirilen bir yasak resmi olarak yürürlüğe girdi.

Yasak, Financial Conduct Authority (FCA) tarafından Ekim ayında önerildi ve bu yıl 6 Ocak'ta yasalaştı. İngiltere'nin mali düzenleyicisi FCA, kripto türevlerinin zararlarından dolayı perakende müşteriler için uygun olmadığını söyledi.

Birleşik Krallık'taki kripto türevleri yasağı, perakende kullanıcıları, düzenlenen oyunculardan bile daha az koruma sağlayacak Deribit ve BitMEX gibi düzenlenmemiş platformlara yönlendirecek.

Dolayısıyla, bu senaryoda ortalama bir perakende kullanıcısının nasıl kazandığı ve ne kadar kazanacağı net değil.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer birçok ülke de kripto endüstrisini düzenlemeye çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ