Yatırımcıların güvenli liman olarak Altın odaklı hareket ettikleri son zamanlarda gündemde.

Yatırımcıların güvenli liman olarak Altın odaklı hareket ettikleri son zamanlarda gündemde. Bunu nereden mi çıkartıyorum? Dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu olan SPDR Altın fonuna para girişi rekor seviyelere ulaşmış durunda.

Elbette bu rekor girişlerin yaşanan Ukrayna-Rusya gerilimi ve enflasyonist baskılardan kaynaklı FED’in faiz noktasında şahin tutumunun çok büyük bir etkisi var.

Yatırımcılar milyarlarca doları bu altın fonuna akıtırken yaşanan bu gelişmenin güvenli bir liman arayışının bir yansıması olduğu görülüyor. Diğer taraftan Bitcoin ve kripto paralardaki sert düşüş sonrası paranın akışı bir miktar altına kaydığı da uzmanlarca ifade ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Goldman Sachs bir açıklama yapmış durumda. Bankanın baş ekonomisti Jan Hatzius hafta sonu paylaştığı bir notta Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere FED’in dört adet faiz artırımı yapabileceğini vurguladı.

FED’in politika faizinin Wall Street’in beklentileri noktasında daha agresif bir şekilde artırma olasılığı son derece yüksek. Bu nedenle piyasaların gözü kulağı Amerika Merkez Bankası’nda olacak. Bakalım hareketlilik nasıl şekillenecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ