Dünya Bankası, olası bir küresel durgunluk konusunda uyardı. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, “Birçok ülke için durgunluktan kaçınmak zor olacak” dedi. "Bu 80 yılın en keskin yavaşlaması."

Dünya Bankası, Küresel Durgunluk ve Stagflasyon Konusunda Uyardı -

Dünya Bankası Küresel Durgunluk, Stagflasyon


Dünya Bankası Salı günü artan stagflasyon ve küresel durgunluk riski konusunda uyardı. Dünya Bankası Başkanı David Malpass şunları söyledi:


Ukrayna'daki savaş, Çin'deki karantinalar, tedarik zinciri kesintileri ve stagflasyon riski büyümeyi zorlaştırıyor. Birçok ülke için resesyondan kaçınmak zor olacak.

“Piyasalar ileriye bakıyor, bu nedenle üretimi teşvik etmek ve ticaret kısıtlamalarından kaçınmak acil. Sermayenin yanlış tahsisi ve eşitsizliğine karşı koymak için maliye, parasal, iklim ve borç politikasında değişikliklere ihtiyaç var ”dedi.

Dünya Bankası başkanı Salı günü Bloomberg'de henüz küresel bir resesyonda olmadığımızı açıkladı. Ancak, "Aşağı yönlü risk, bunun küresel bir durgunluk olabileceğidir" diye belirtti.

Malpass, “Temel değişkenlerden biri, büyümeyi eklemek ve enflasyon oranını yavaşlatmak için arzın tekrar çevrimiçi olup olmayacağıdır” diye devam etti.

Şunları vurguladı:

Bu 80 yılın en keskin yavaşlaması.

"Bu, Covid'den iyileşme nedeniyle yüksek olan 2021 oranından, 2022'de şu anda baktığımız yüzde 2,9'a kadar" diye detaylandırdı. "Bu çok keskin bir yavaşlama ve gerçekten daha yoksul ülkeleri çok kötü etkiliyor."

Salı günü yayınlanan bir raporda Banka şunları söyledi: "Küresel büyümenin 2021'de %5.7'den 2022'de %2.9'a düşmesi bekleniyor - Ocak ayında beklenen %4.1'den önemli ölçüde düşük."

Banka ayrıca stagflasyon tehlikesinin önemli olduğunu belirterek stagflasyon konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca Dünya Bankası, enflasyonun ve yavaş büyümenin yıllarca sürebileceğini kaydetti.

Bankanın stagflasyon uyarısı hakkında yorum yapan Malpass şunları vurguladı:

Küresel ama özellikle gelişmekte olan ülkeleri vuruyor.

“Dünyada çok fazla eşitsizlik var, bu nedenle gelişmiş ekonomiler ve özellikle gelişmiş ekonomilerin tepesindeki insanlar son on yılda çok iyi iş çıkardı” dedi.

Malpass detaylandırdı: “Bunun dünya için uzun süreli bir risk olmasının nedeni, son derece düşük faiz oranları döneminden çıkmamızdır. Geçen yılı, hem maliye politikasında hem de para politikasında keşfedilmemiş bölge olarak adlandırdım.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ