Dünya çapında birçok merkez bankası yakın zamanda CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimleri) ile deney yapacak.

Dünya Çapında 40

Dünya Ekonomik Forumu'ndan yayınlanan son rapora göre, dünya çapında birçok merkez bankası yakın zamanda CBDC  (Merkez Bankası Dijital Para Birimleri) ile deney yapacak.

Uluslararası Ödeme Bankası (BIS) tarafından yayınlanan Ocak 2019 tarihli bir rapordan bahseden WEF, küresel çapta en az 40 merkez bankasının finansal katılım, ödeme verimliliği ve siber güvenlik gibi konuları ele almak için Blockchain teknolojisini kullanan araştırma projeleri ve pilotları uygulamaları yürütmekte olduğunu belirtti.

Yayınlanan raporda, eşler arası bir şekilde işlem yapılabilecek CBDC'lerin daha hızlı ve daha düşük maliyetli işlemlere olanak sağlayacağı belirtiliyor.

CBDC’nin en dikkat çekici özellikleri arasında, Müşterinizi Tanıma (KYC) ve Kara Para Aklama Önleme (AML) prosedürleri geliştirme, vergi kaçakçılığı, yolsuzluk ve yasadışı faaliyetlerin azaltılması, perakende mevduatın tekel gücüne meydan okuma ve özel sektör ödeme teknolojilerine alternatifler sunuyor. Raporda şu ifadeler yer almaktadır:

  “CBDC, nakit kullanımının önemli ölçüde azaldığı bir gelecekte potansiyel olarak önemli bir rol oynayabilir. Bir ülkede nakit kullanımı ve bulunabilirliği, politika ya da tüketici tercihlerine bağlı olarak aşırı derecede düşük ya da hiç olmazsa, CBDC vatandaşlara potansiyel olarak yardımcı olabilir. ”

Buna ek olarak raporda, dijital ödeme sistemlerinden ve ayrıca bankaların aralarında oluşabilecek problemlerden  dolayı finansal istikrar riskleri bankaların işlem ölçeklenebilirliği, işlem hızları, CBDC'yi benimsemeyen nüfusların olası finansal dışlanması dahil olmak üzere, blokaj teknolojisinin zorluklarını göz önünde bulundurması gerektiğini belirterek, daha fazla marjinalleşmeye yol açabileceği belirtiliyor.

Mart ayının sonlarında BIS Agustin Carstens'in genel müdürünün CBDC'lerin yayınlanmasına karşı tavsiyede bulunmuştu, Bir CBDC'nin bir banka çalıştırmasını kolaylaştırabileceğini, bu sayede fonların ticari bankalardan merkez bankası hesaplarına daha hızlı geçmesini sağlayacağını ve böylece sistemin istikrarsızlaşacağını iddia belirtmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ