Cathie Wood, Ark Investment aracılığıyla, FTX'in iflas koruması başvurusunda bulunmasından bu yana 450.000 GBTC hissesi satın aldı.

Dünya Çapındaki En Büyük BTC Tröstünden %50 İndirimle Bitcoin Satın Alın – Bu Sistematik Bir Risk Mi?

Cathie Wood, Ark Investment aracılığıyla, FTX'in iflas koruması başvurusunda bulunmasından bu yana 450.000 GBTC hissesi satın aldı. Bitcoin fiyatı, olası bir Noel rallisinde yükseliş duyguları kaynadığı için son desteği 17 bin dolarda tehlikeli bir şekilde tutuyor.

Kurumsal yatırımcılar oynaklığı ve riskli dijital varlıkları elinde tutmakta zorlanırken, Bitcoin fiyatı yüksek bir kapitülasyon oranıyla karşı karşıya. Grayscale ve ilgili şirketleri için olası bir iflas söylentileri, aşağı yönde aşırı oynaklık korkularını artırıyor. Ayrıca, Grayscale'in Bitcoin Trust'ı (GBTC)  yaklaşık 5,6 milyar dolarlık bir BTC fonu – hisseleri, göreli Bitcoin fiyatına kıyasla rekor düzeyde düşük.

Uzun vadeli bir bakış açısıyla, Bitcoin yatırımcıları riskli GBTC hisselerini yüzde 50 indirimle satın alabilirler. Bununla birlikte, FTX serpintisinin körüklediği olası sistemik boşlukların daha fazla kripto şirketinin patlamasına yol açması, GBTC yatırımlarını hodlers için son derece zorlaştırıyor. ETC Group'un eş CEO'su Bradley Duke şunları söyledi:

“Grayscale'in Bitcoin Trust'ının şu anda yaklaşık %50 indirimle işlem görmesi, GBTC sahipleri için çok kötü. Farklı yatırım araçları arasındaki yapı kalitesindeki büyük farklılıkları gerçekten vurguluyor.”

Grayscale'in GBTC eğilimleri başlangıcından bu yana kötüleşirken, Cathie Wood ve onun Ark Investment'ı da dahil olmak üzere bazı Bitcoin meraklıları zulalıyor. Bildirildiğine göre, Cathie Wood, Ark Investment aracılığıyla, FTX'in iflas koruması başvurusunda bulunmasından bu yana 450.000 GBTC hissesi satın aldı.

Bu arada, Bitcoin fiyatı, olası bir Noel rallisinde yükseliş duyguları kaynadığı için, 17 bin dolarda bulunan son desteğe tehlikeli bir şekilde bağlı kalıyor. Ayrıca, Bitcoin fiyatı tarihsel olarak son dördüncü çeyrekte ve sonraki aylarda değer kazandı.

Bitcoin Piyasa Görünümü

Bununla birlikte, Bitcoin piyasası, temel değerin küçülmesine rağmen FTX patlamasının ardından daha dirençli hale geldi. Örneğin, uzun süredir Bitcoin sahibi olan El Salvador, kısa bir süre önce günde 1 BTC satın aldığını duyurdu. Ek olarak, dünya çapındaki düzenleyiciler, Bitcoin ağları ile blockchain şirketleri arasındaki farkları anlamaya başlıyor. İlgili blockchain şirketlerinin başarısızlıkları bildirmesine rağmen, Bitcoin ağı tehlikeye atılmadı.

Bu nedenle, Bitcoin pazarına, 2000'lerin başında nokta com dönemi sonrası FANG hisse senetlerine benzer bir versiyonda gelecekteki büyüme beklentilerinde bazı altcoinlerin katılması bekleniyor.

Tokenview tarafından sağlanan zincir üstü verilere göre, Bitcoin ağı, benzersiz adresler aracılığıyla yaklaşık 51 milyon sahibine sahiptir. Bu, Bitcoin'in hashrate'inin yaklaşık 287,5 (EH/s) gibi rekor seviyelere ve yaklaşık 34,24 trilyon madencilik zorluğuna yükselmesiyle ortaya çıkıyor.

Bitcoin fiyatı, 2022 ayı piyasası için sağlam bir dip oluşturmadan önce olası bir düşüşle karşı karşıya olduğundan, küresel jeopolitiğin gelecekteki oynaklığın merkezinde yer alması bekleniyor. Ayrıca, dünya çapındaki askeri süper güçlerin, sınır ötesi engelleri aşmak için Bitcoin ve kripto para piyasasını kullandığı bildiriliyor.

Bu arada, bazı piyasa stratejistleri, kripto para ayı piyasasının 1990'lardaki internet patlamasından çok daha kötü devam edeceğinden korkuyor. Örneğin ünlü Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, BTC'nin yakın gelecekte 5000 doların altına ineceğini düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ