Dünyanın durumunu iyileştirmeyi taahhüt eden uluslararası bir kuruluş olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), satblecoinler de dahil olmak üzere dijital para birimleri için “sağlam” bir yönetişim çerçevesi tasarlamak üzere bir konsorsiyum kurdu.

Dünya Ekonomik Forumu, Dijital Para Birimleri İçin

Dünyanın durumunu iyileştirmeyi taahhüt eden uluslararası bir kuruluş olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), satblecoinler de dahil olmak üzere dijital para birimleri için “sağlam” bir yönetişim çerçevesi tasarlamak üzere bir konsorsiyum kurdu.

Konsorsiyum, dijital para birimleri aracılığıyla finansal içerme hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olmak için özel ve kamu sektörü kuruluşlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor.

WEF kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab, “dijital para birimi [...] Forum için önemli bir ilgi alanıdır” diyerek, konsorsiyumun “sağlam bir yönetişim çerçevesini bilgilendirmek için gerekli görüşmeleri katalizleyeceğini umduğunu” belirtti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) dahil olmak üzere birçok merkez bankası, WEF'in bir yönetişim çerçevesi geliştirmesine yardımcı olacak. BoE başkanı Mark Carney, “Yönetişim, herhangi bir dijital para biriminin temel direğidir. Dijital para birimleri üzerindeki herhangi bir çerçevenin adil ve açık rekabet sağlarken ödemelerin güvenliğini, verimliliğini ve meşruiyetini sağlaması çok önemlidir” açıklamasını yapıyor

Geçen hafta BoE, dijital para birimlerini keşfetmek için beş büyük merkez bankasıyla (Kanada Bankası, Japonya Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank (İsveç) ve İsviçre Ulusal Bankası) bir araya geldi.

WEF'in bir yönetişim çerçevesi tasarlamasına yardımcı olacak diğer kuruluşlar arasında Singapur Para Otoritesi, Güney Afrika Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bulunmaktadır. Libra Derneği'nden David Marcus, ConsenSys'ten Joe Lubin ve MIT'in Dijital Para Birimi Girişimi'nden Neha Narula WEF’in girişimini alkışladı.

 Haber, WEF'in merkez bankalarına dijital para biriminin kendileri için doğru olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olacak bir araç seti yayınlamasından bir gün sonra geliyor. 28 sayfalık araç seti, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin tüm boyutları için perakende, toptan satış, sınır ötesi ve “karma” merkez bankası dijital para birimleri hakkında bilgi sağlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ