Son birkaç yılda, Blockchain teknoloji entegrasyonu çok sayıda sektörde artmıştır. Bu nedenle, şimdi tüm dünyada faaliyet gösteren yüzlerce farklı blockchain ağı var.

Dünya Ekonomik Forumuna Göre, Blockchain Kurumsal Kullanım için Birlikte Çalışabilirlikten Yoksun

Son birkaç yılda, Blockchain teknoloji entegrasyonu çok sayıda sektörde artmıştır. Bu nedenle, şimdi tüm dünyada faaliyet gösteren yüzlerce farklı blockchain ağı var. Bununla birlikte, çoğunlukla, bu Blok Zincirlerinin çoğu, kurumsal çözümler için verimli kullanım sağlayacak şekilde birbirleriyle iletişim kuramaz. Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) göre, mevcut blockchain birlikte çalışabilirlik seviyesi bu tür uygulamalar için hala çok düşük.

9 Nisan'da WEF, tedarik zincirleri için blockchain dağıtımına ilişkin daha geniş bir araştırmasının bir parçası olarak blockchain birlikte çalışabilirliği hakkında beyaz bir rapor yayınladı. Big Four muhasebe firması Deloitte ile işbirliği içinde yazılan makalede, birlikte çalışabilirlik ihtiyacı vurgulanıyor ve farklı blok zincirlerinin mevcut durumlarında birbirleriyle ne ölçüde etkileşime girebileceği araştırılıyor.

Özel Blockchain ağları için birlikte çalışabilirlik olgunlaşmaya devam ediyor

WEF’in bulgularına göre, blockchain birlikte çalışabilirlik sorunu öncelikle kamu blok zincirleri bağlamında ele alınmıştır. Sonuç olarak, özel veya izin verilen blok zincirleri, bir kenara bırakıldı.

Raporda, WEF, birlikte çalışabilirlik çözümlerinin çoğunun, izin verilen blok zinciri platformlarıyla ilgili olarak seyrek gelişim aktivitesinin gözlemlendiğini, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) olmak üzere iki büyük kamu blok zincirine odaklandığını belirtti.

WEF şunu yazdı:

“Kamu blok zincirlerinde, birlikte çalışabilirlik yıllardır geliştirilmektedir - örneğin, çapraz zincir, yan zincirler, proxy tokenları, vb. Ancak, daha büyük bir zorluk ve aynı zamanda, işletme arasında birlikte çalışabilirlik verildiğinde çok daha büyük bir fırsat var. izin verilen blok zincirleri not edin. ”

WEF, blockchain çözümleri için mevcut birlikte çalışabilirlik düzeyinin “kurumsal kullanım için olgunlaşmayacağını” vurguladı.

Birlikte Çalışabilirlik Odaklı Projeler

Raporda, WEF ve Deloitte, Cosmos ve Polkadot gibi büyük endüstri projeleri de dahil olmak üzere birlikte çalışabilirlik konularına odaklanan birkaç blockchain platformu ve teknoloji firmasından bahsetti. Ancak kurum, hem Cosmos hem de Polkadot gibi röle birlikte çalışabilirlik sistemlerinin sadece izinsiz blok zincirleri için kullanıldığına dikkat çekti. “Hiçbiri, Bitcoin ve Ethereum dışındaki blockchain platformları için birlikte çalışabilirlik yaratmayı başaramadı” diyor.

Kuruluş ayrıca, Şubat 2020'de başlatılan Hedera Hashgraph’ın blockchain ağının Hedera Consensus Service'in “blockchain-blockchain birlikte çalışabilirliği için umut vaat ettiğini” belirtti. WEF, platformun herhangi bir Hyperledger Fabric ağına uygun maliyetli ve verimli bir sipariş servisi sunma fırsatı sunduğunu belirtti.

Buna ek olarak, WEF küresel teknoloji devlerinin blok zinciri birlikte çalışabilirlik çalışmalarını değerlendirdi. Kuruluşa göre Microsoft, IBM, SAP ve ORACLE gibi büyük teknoloji satıcıları arasında bugüne kadar blockchain birlikte çalışabilirlik çözümleri sunan tek endüstri devi. WEF özellikle Microsoft'un Nasdaq Finansal Çerçevesi için bir çözüm oluşturmak üzere Nasdaq ile ortaklığından bahsetti. Bu çerçeve, kullanıcıların ortak bir arabirim aracılığıyla farklı blok zincirleri dağıtmasını sağlar.

Blockchain Birlikte Çalışabilirliği Olmadan Kitle Kabulü Olmayacak

2019'un sonlarında bildirildiği gibi, blockchain birlikte çalışabilirlik çözümleri üzerinde aktif olarak çalışan bir dizi projeye rağmen, blockchain ağları şimdiye kadar büyük ölçüde izole durumda kalıyor.

 Kasım 2019'da Ethereum'un kurucu ortağı ve Consensys'in kurucusu Joseph Lubin, Çin'in çok beklenen Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nin, Ethereum da dahil olmak üzere kamuya açık izinsiz blok zincirleriyle birlikte çalışabilirliğe izin vereceğini umduğunu ifade etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ