Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin'i hastaları tedavi etmek için klorokin önermediği için örtük olarak suçladı.

Dünya Sağlık Örgütü Çin

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin'i hastaları tedavi etmek için klorokin önermediği için örtük olarak suçladı.

“DSÖ, Cenevre'deki misyonda Çinli meslektaşlarıyla etkileşime giriyor ve daha iyi işbirliği güvencesi aldı; bununla birlikte, klorokin çalışmaları ile ilgili herhangi bir veri paylaşılmamıştır ” vurgusu yaptı.

Bu durum, sağlık otoritelerinin, klorokin kombinasyonunun işe yaradığına dair önemli kanıtlar ışığında koronavirüs hastaları için tedavi görmeme politikalarını değiştirmeleri yönünde artan bir baskı ile ortaya çıkıyor.

Çin, 17 Şubat'ta bu tedavi ile ilgili dünyayı uyardı ve daha sonra yeni vakalar düştü ve tedavi nedeniyle Güney Kore'de hiç virüs kalmadı.

Bununla birlikte, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü başkanı Dr Anthony Fauci, klorokin tedavisinin önerisini anekdot olarak nitelendirdi.

DSÖ, çalışmaların olmasına rağmen verilerin paylaşılmadığını savunarak bu duyguyu tekrarladı ve bu nedenle, bu salgının ne kadar sürebileceğini ve ne zaman biteceğini netleştirmediğinden dört ay sonra kendi duruşmalarına başlayacaklarını iddia etti.

İlginç bir şekilde, DSÖ klorokinleri denemeden çıkarmayı planladı, ancak 13 Mart'ta Cenevre'de yapılan bir toplantıdan sonra fikrini değiştirdi, çünkü ilaçlar birçok ülkede “önemli ilgi gördü”.

Cenevre'de tam olarak ne olduğu belli değil, ancak DSÖ, Gilead Sciences tarafından remdesivir gibi sadece patentli ve çok pahalı ilaçları dahil etmek istedi.

Denemek istedikleri bir diğer ilaç ise, zengin batı için bile ipotek veya kira kadar ayda 440 dolara mal olan çok pahalı bir ilaç olan Kaletra.

İtalyan hükümeti şaşırtıcı bir şekilde hiçbir tedavi olmadığını söylemeye devam ediyor, bu yüzden orada çok sayıda ölümün ve muhtemelen tedavi edilmemeleri nedeniyle gereksiz ölümlerin açıklanması söz konusu.

Şimdilik odak elbette insanların New York, Fransa ve şimdi WHO'daki denemelerle tedavi edilmesine odaklanmaktır, ancak son ikisi “kontrollü bir gruba” sahip.

Bilimsel kanıtları 'anekdot' olarak adlandırmak için ağır bir ihmal haksızlığı altında, belki de Fauci gibi birinin kişisel davaları da dahil olmak üzere birçok dava çıkacağını düşünürsünüz.

Yani tedavi olduğunu bilmemek için hiçbir mazeret yok. Raoult'a göre onlara tedavi vermemek bir karar ve “ahlaksız” bir karardır.

 Çİn ayrıca verileri neden vermediklerini açıklamak zorundadır, ancak güvenilir verileri elde etmenin en kolay yolu onlara tüm tedaviyi vermek ve ne olduğunu görmektir çünkü tedavi olmadan bırakılırsa birçok kişi doğrudan ölür ve çok daha fazlası dolaylı olarak ayrılır ve bu ölümler, klorokinin hem doğrudan çalışmalar yoluyla hem de dolaylı olarak genel olarak Çin ve Asya yoluyla kanıtlandığı gibi gösterildiğinde ağır ihmalden kaynaklanacaktır, çünkü resmi yönergeler klorokinle hastaların tedavisini önermektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ