Dünyada bir ilk! İsviçre Bankası zengin müşterilerine Bitcoin yatırımı öneriyor

İsviçre bankası, zengin müşterilerine Bitcoin yatırımı öneriyor

İsviçre’de bir banka, dünyadaki ilki gerçekleştiriyor. Zengin müşterilerine Bitcoin ile yatırım öneriyor. Geçtiğimiz Çarşamba gününden itibaren, yatırımcılar Zürih'te butik yatırım bankası olan Falcon Private Bank'daki varlık yöneticisine, geleneksel bankalar için bir ilk olan, Bitcoin’i kendi adına satın alıp depolamalarını isteyebilecekler.  

Falcon Private Bank Global Ürün ve Hizmetler Genel Müdürü Arthur Vayloyan, "Yatırım amaçlı kripto para almayı düşünen çeşitli müşterilere sahibiz ve bunları kendileri için çok uygun hale getiriyoruz" diyor. Falcon Private Bank, dijital paraların alımını ve saklanmasını yapacağından müşterilerinin nakitlerini bit eşinine çevirmek için herhangi bir uzmana ihtiyaç duymayacak. İsviçre mali otoritesi FINMA, Salı günü bankaya yasal onayını verdi.

Bankalar Hedef haline gelecek

Fakat bazıları, insanların dijital para birimine yerelleşmenin önemini hafife almış olabileceğinden endişe ediyorlar. Müşterileri için büyük miktarda bitcoin tutan geleneksel bankalar, bilgisayar korsanlarının belirgin hedefleri olacak. “Let's Talk Bitcoin podcast” programının sunucusu Andreas Antonopoulos "Kripto paraları çalmak, geleneksel  para biriminden daha kolay " diyor.

Antonopoulos, "Ademi merkeziyetçiliğin bu kadar önemli olmasının nedeni budur" dedi. Aslında, Bitcoin ademi merkeziyet üzerine kurulmuştur.  Bitcoin, merkez bankaları ve hükümetler yerine, işlemlerin meşruiyetini kontrol etmek için herkesin katılabilir bir bilgisayar ağı kullanıyor. Her Bitcoin, her bir dijital cüzdanın kaç para tutarını sakladığını gösteren blockchain adı verilen bir defter üzerine muhasebeleştirilir.

Para birimi değiştiğinde, ağdaki herkes blok zincir kopyasını da günceller. Bütün sistemi desteklemek, gerçekleştirebilecek miktarda bilgi işlem gücü olmaksızın aldatmayı veya denetlemeyi son derece zor hale getiren karmaşık matematiktir.

Cüzdanlar da merkezden uzaktır. Banka hesapları yerine, herkes kendi kripto para birimi cüzdanını oluşturup saklayabilir. Merkezileştirilmiş bir cüzdan koleksiyonu bulunmadığı için bilgisayar korsanlarının yüksek miktarda dijital para çalmaya çalışmak için merkezi bir hedef yoktur.  Birçok cüzdanı aynı yerde tutmak oldukça sakıncalı da olabilir. Bununla birlikte, eğer bir yerden bir bin alış yapılırsa, bilgisayar korsanlarının ilgisini bin kat arttırırsınız, bu da benzer şekilde güvenliği arttırmanız gerektiği anlamına gelir. "Ancak bunu yapmanın bir yolu yok. Daha fazla yumurta koyarak sepeti daha zayıf yaparsınız "diyor Antonopoulos.

Hack saldırısı

Bu sorunu, daha önce insanlar farklı dijital ve geleneksel para birimleri ile alışveriş yapan alışveriş merkezlerinde görüldü. Bunların en büyüğü 2014 yılına kadar, tüm bit eşin işlemlerinin yarısından çoğunu yürüten Gox Dağı adı verilen hacker saldırısı idi. O yılın Şubat ayında, en çok 450 bitcoin çalındığı düşünülürken, o tarihte 450 milyon dolara karşılık gelen  850 bin bitcoin kayboldu.

Sadece birkaç yıl önce, pek çok konvansiyonel bankalar kripto paraların başarısız olduğuna karar verdiler, ancak fiyat yükselişe ve hayatta kalmaya devam ettikçe, yatırımcıların ilgisi bankalar içinde   cazip hale geldi. .

Falcon Private Bank bitcoini seçen yatırımcıları için, diğer yüksek riskli yatırımlarla olduğu gibi riskleri anlamış olduklarını göstermek için bir feragat imzalamak zorunda kalacaklar. Gelecekte, banka diğer dijital para birimlerini genişletmeyi planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ