Neredeyse sekiz ay önce, Mali Eylem Görev Gücü kripto para birimi düzenlemeleriyle ilgili kurallarını yayınladı. Bu yönergeleri uygulamak için son tarihe sadece beş ay kaldı.

Dünyadaki Yetkililer FATF Kripto Kurallarını Uygulamaya Başlıyor

Neredeyse sekiz ay önce, Mali Eylem Görev Gücü kripto para birimi düzenlemeleriyle ilgili kurallarını yayınladı. Bu yönergeleri uygulamak için son tarihe sadece beş ay kaldı.

FATF, kara para aklama ile mücadele etmekle görevli hükümetlerarası bir organizasyondur ve 37 ülkeye kripto düzenlemeleri hakkında bazı tartışmalı yönergeler yayınlamıştır. Birçok ülke Mali Eylem Görev Gücü tarafından önerilen bu yönergeleri uygulamaya başlamıştır.

İsviçre, FATF Yönergelerini Uygulayan En Son Ülke

İsviçre, kripto düzenlemeleriyle ilgili FATF yönergelerini uygulayan en yeni ülkelerden biridir. İsviçre Finansal Piyasa Denetim Otoritesi, tanımlanamayan kripto borsaları için işlem eşiğini 5.000 dolardan 1.000 dolara düşürdü. Finans düzenleme organı, kripto piyasasıyla ilgili kara para aklama risklerini ele almayı amaçlamaktadır. Kural, FATF’ın belirli bir sınırın üzerindeki işlemleri kaydetmek için kripto borsalarını gerektiren seyahatine dayanmaktadır.

Ülkelerin Yönergeleri Uygulaması İçin Beş Ayı Kaldı

Mali Eylem Görev Gücü, 37 üyesine kripto para birimi düzenlemelerine ilişkin yönergeleri benimsemeleri için 12 ay süre verdi. Daha önce bildirildiği gibi, ABD finansal gözlemcisi, kripto para birimi için yeni gereksinimler getirmeyi planladıklarını açıkladı. FATF yönergelerini destekleyen diğer ülkeler Singapur, Güney Kore ve Japonya'dır. Singapur seyahat kuralı eşiğini 1000 dolar (1,500 SG) olarak belirledi.

Kripto endüstrisi ve kripto meraklıları, kripto para ile uğraşırken anonimlik özelliğini kaldırmak için kripto borsalarını zorladığı için FATF yönergelerini oldukça eleştiriyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ