Bir para birimine olan güven kaybolduğunda, yatırımcılar başka bir para birimine veya diyelim ki altına dönerler. Mali krizle sarsılan ülkelerin örneklerinde, nüfuslarının Bitcoin'e nasıl yatırım yaptığını görebiliriz.

Dünyanın En Büyük Ekonomileri Bitcoin Uygulamasını Nasıl Planlıyor?

Bir para birimine olan güven kaybolduğunda, yatırımcılar başka bir para birimine veya diyelim ki altına dönerler. Mali krizle sarsılan ülkelerin örneklerinde, nüfuslarının Bitcoin'e nasıl yatırım yaptığını görebiliriz.

Bitcoin yakın zamana kadar en yaygın konulardan biri oldu. Bunun ana nedeni, 2018'de ABD doları cinsinden bu kripto para biriminin fırlayan değeri. Ancak, Bitcoin'in dikkat çekmesinin başka nedenleri de var.

Blockchain Teknolojisinin Temelleri

Kripto para birimleri, kriptografideki teknolojik ilerlemeler, yani şifreleme ve dijital ödeme araçları nedeniyle özel algoritmalar tarafından oluşturulur. Bununla birlikte, Merkez Bankaları konvansiyonel para yaratmanın arkasındayken, kripto para birimleri herhangi bir ulusal veya uluslararası kontrolün dışında merkezi değildir. Kriptografi nedeniyle, aracının rolü gereksiz hale gelir ve her işlem daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli olurken, Bitcoin ticaret platformundaki katılımcılar neredeyse anonim kalacaktır.

Tüm süreç, ilk önce sadece Bitcoin uğruna kullanılan benzersiz bir veri saklama yolu olan blockchain teknolojisinin kullanımı sayesinde gerçekleşir. Blockchain, tüm işlemleri kaydeder ve doğrular, böylece veriler herkese açıktır ve daha sonra değiştirilemez. Bu işlem, karmaşık matematiksel problemleri çözmek için güçlü bilgisayarlar ve yüksek enerji gerektirir. Bitcoin'in yaklaşık % 80'i zaten “kazılmış” olsa da, bu potansiyeli kullanmanın 2140 yılına kadar sürebileceğine dair göstergeler var.

Büyük Ekonomiler Bitcoin Uygulayacak mı ve Nasıl Olacak?

Bu teknolojinin uygulanması, en büyük ABD elektronik borsa veya İngiliz Bankası, İngiltere'nin ikinci en büyük bankası ve dünyanın en eski ikinci bankası gibi önemli kurumlar tarafından planlanmaktadır. Yine de, gizemli Nakamoto (Bitcoin'i yaratan Japon), blok zincirini Wikipedia gibi açık bir platform olarak ayarladı. Blockchain, kimsenin izni veya kullanım ücretini ödemeden kullanılabilir. Dolayısıyla plan, arazi sahipliğini veya sağlık sigortasını doğrulamak için bu teknolojiyi kullanmaktır.

Ancak, Ethereum ve Litecoin gibi diğer para birimleri ona yaklaşıyor olsa da, Bitcoin ticareti - ya da daha doğrusu bu şekilde zengin olma girişimi - eşsizdir. Slotlar, Bitcoin'lerin İngiliz şehirleriyle öncülük eden herhangi bir geleneksel para birimi ile değiştirilebileceği gittikçe yaygın olan olaylardır. Microsoft ve Tesla gibi bazı büyük şirketler tarafından ödeme yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Dünya ekonomilerinin Bitcoin / kripto para birimlerini nasıl ele aldığı ilginç. Bazıları, Rusya gibi, zaten bu tür ulusal para birimlerine başvuruyor. Dijitalleşmeye en yatkın Avrupa ülkesi olan Estonya, daha önce benzer bir şey denemiş ancak Avro'yu korumak için Avrupa Merkez Bankası şiddetle karşı çıkmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, 2013 yılında Bitcoin'i yasallaştırdı ve dünyanın önde gelen ekonomik gücü olarak, hem Bitcoin hem de blockchain seçeneklerini test etmek için ana zemin kazandı. Danimarka ve İsveç, kağıt parayı kullanım dışı bırakmaya karar verdi, bu nedenle kripto para birimlerinin tercih edilmesi şaşırtıcı değil. Bu ve diğer ülkelerde, gittikçe daha fazla Bitcoin ile ilgili girişimler var.

Bitcoin'in Geleneksel Finansal Piyasa ile İlişkisi

Mali krizle sarsılan ülkelerin örneklerinde, nüfuslarının Bitcoin'e nasıl yatırım yaptığını görebiliriz. Bitcoin ticareti yoluyla sermaye getirme arzusuna ek olarak, Bitcoin üretiminde önemli bir kaynak olarak ucuz elektrik, penetrasyonunun bir başka nedeni olabilir.

 Birçok analiste göre, kripto para birimleri geleneksel finansal piyasalara giderek daha fazla bağlanabilir, ancak tehdit altında da olabilir. Bunun nedeni onların varlığı ve kullanımları değildir, aksine günlük olarak önemli ölçüde dalgalanan değerlerinin yapay bir artışı olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu alanda, İngiltere ve Avrupa Birliği ile İtalya'nın yanı sıra, işlemlerin anonimliğini bozması muhtemel olan kesin bir düzenlemeye giriş var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ