Son zamanlarda sektörde küresel lider olan insan kaynakları firması Ranstad, akıllı sözleşmelere odaklanmış bir blockchain kullanarak iş akışını daha da otomatikleştirmeyi seçti.

Dünyanın En Büyük İnsan Kaynakları Firması Akıllı Sözleşmeler Platformunu Kabul Etti

Son zamanlarda sektörde küresel lider olan insan kaynakları firması Ranstad, akıllı sözleşmelere odaklanmış bir blockchain kullanarak iş akışını daha da otomatikleştirmeyi seçti.

Firmanın 40.000 çalışanı, büyük bulut sağlayıcıları Google Cloud Wing, IBM Cloud ve Amazon Web Services ile ortaklık yapan New York merkezli Cypherium'dan kurumsal bir blockchain çözümü kullanacak.

İK tahsisinde yer alan tüm evrak işçiliği süreçleri, yakında Google Cloud ile birlikte platform kullanılarak otomatik hale getirilecek.

Doğrulamayı Otomatikleştirme

Cypherium, iki konsensüs mekanizmasını birleştiren hibrit bir tasarıma sahiptir: İş Kanıtı- Proof of Work (PoW) ve HotStuff (Facebook Libra için de kullanılıyor). Bu protokol, son derece ölçeklenebilir durumda ancak aynı zamanda hem gizliliği hem de ademi merkeziyetçiliği korur. Platform, akıllı sözleşmelerini yürütmek için Java ile yazılmış Turing-complete sanal makinesini kullanıyor.

Randstad, blok zincirini kullanmanın, özellikle de İK çalışmalarında yer alan kilit bürokratik görevler söz konusu olduğunda, akademik ve profesyonel nitelikleri ve kişisel kimlik verilerini doğrulamanın yanı sıra, insan hatasını büyük ölçüde azaltacağını ve zaman kazanacağını umuyor.

Bu bilgilerin doğrulanması, Cypherium kamu zincirinde dijital sertifikaların yayınlanması gereken makamlar gibi resmi kaynaklarla işbirliğine dayanacak.

Kişilerin gizliliğini korumak için Cypherium’un yaklaşımı kriptografik hash işlemi, meta veriler ve hassas verilerin saklanması ihtiyacını ortadan kaldırabilecek bir dijital imza sistemini birleştiriyor. Ayrıca, kullanıcıları daha fazla korumak için Merkezi Olmayan Tanımlayıcılar standardı içerir.

Randstand’ın küresel işbirliği yöneticisi Frank van der Bijl yaptığı açıklamada, her şeyden önce firmanın kolay bir çözüm bulmak istediğini söyledi:

“Google Compute Engine ve Cypherium blockchain bizim için ideal kombinasyonu kanıtladı. Her ikisine de birkaç tıklama ile erişilebiliyor; her şeyi kendimiz oluşturmak, başka uygulamalar yüklemek veya bakım konusunda endişelenmenize gerek yok. ”

 Geçen sonbaharda, Big Four denetim firması Deloitte, kuruluşların personel niteliklerini takip etmesini, paylaşmasını ve doğrulamasını sağlamak için tasarlanmış kendi blok zinciri platformu Eduscrypt için kriptografi girişimi QEDIT'inden bir gizlilik çözümünü entegre etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ