Durov kardeşler Telegram ICO

Telegramın kurucuları olan Pavel ve Nikolai Durov kardeşlerin kripto para piyasaları için yeri apayrı. Öyle ki her gün yüzlerce ICO haberi görüyoruz ve bu projelerin neredeyse hepsinin birer telegram kanalları var. Ayrıca sosyal medya da bu iş ile ilgilenen uzmanlar kendi takipiçileri için de kimi zaman kanal oluşturmaktan kaçınmıyor.

Pavel ve Nikolai Durov kardeşler projelerini 2018 başında açıklasalar da daha fazla fon toplamak için tarih sürekli ertelenmişti. Durovların ICO için ilk satış tarihi Ocak ayı olarak belirtilmiştir. Sec ile yasal prosedür bir yandan yürütülerek Durov kardeşler ABD vatandaşlarının da projelerine yasal olarak yatırım yapmalarını ve ABD vatandaşlarının da  aslında 81 yatırımcıdan biri olabileceğini göstermeye hazırlanıyor. Sec ile yapılan görüşmelerde Durov Kardeşlerin projesine yatırımda bulunan kişilerin  adlarını içermiyordu fakat, Rus haber ajansı  Outlet Vedomosti'de bugün en büyük iddia edilenlere göre yatırımcıların bazılarının isimleri ortaya çıktı.

Rus milyarder Roman Abramovich'de elbette bu projeye yatırım yaptı. Bilgi edinilen bir kaynak Abramovich'in projeye 300 milyon dolar  yatırım yaptığını söyledi fakat başka bir kaynak yatırımın toplamda 20 milyon dolar olduğunu iddaa etti.

Sergei Solonin, Rus ödeme servis sağlayıcısı QIWI'nin CEO'sunun da  yatırımının toplamda  $17 milyon olduğu konuşuluyor. David Yakobashvili, Rus tabanlı süt ürünleri şirketi wimm-bill-dann kurucusu, projeye10 $ milyon dolar yatırım yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz Ocak ayında projenin whitepaper'ı medyaya sızdırılmıştı ve Durov kardeşler tarafından yalanlama gelmişti. Proje sadece kripto paralarla değil geleneksel sayılabilecek dolar euro gibi para birimleri ile de fonlanmaya açıktı.

Projeleri karşılaştıracak olursak size diğer ICO'lar ve topladıkları fonlar hakkında biraz bilgi vereceğim.

EOS

Blockchain tabalı proje Haziran ayında EOS platformu için ICO  kampanyası başlattı. Şimdiye kadar, EOS ICO'ların  bir sonraki seviye ölçeklenebilir akıllı sözleşmeler platformu haline  gelmesini finanse etmek için 185 milyon dolar üzerinde fon topladı. EOS bazıları tarafından “Çin'in Ethereum” olarak kabul edilir ve bu yüzden Çin Halk Cumhuriyeti devleti bireylerinden nemli miktarda yatırım topladı.

Tezos

Tezos projesi Temmuz 2017'de ICO sıralamasında 232 milyon dolardan fazla fon toplamıştır. Tezos ekibi , akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını sağlayacak kendi kendini değiştirebilen bir proje geliştiriyor. Tezos, token sahiplerinin yeni protokol güncellemelerini onaylamasına ve fonlamasına ve bu nedenle, gelecekte ağ için ortaya çıkabilecek ölçeklendirme veya geliştirme sorunlarını önceden hafifletmesine olanak sağladığı için diğer blockchain projelerinden farklılaşıyor . Tezos token  (XTZ) olarak adlandırılır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ