Metaverse tokenleri, mevcut ayı piyasasındaki hemen hemen her kripto alt kategorisinden daha iyi performans göstererek yıllık yaklaşık %400 arttı.

Metaverse tokenleri, mevcut ayı piyasasındaki hemen hemen her kripto alt kategorisinden daha iyi performans göstererek yıllık yaklaşık %400 arttı.

İstatistikler Nelerdir?

Kraken Intelligence ve CoinGecko'nun Mayıs 2022 pazar analizinden elde edilen istatistiklere göre, Decentraland (MANA) %41, Sandbox (SAND) %470, Axie Infinity (AXS) %511 ve STEPN (GMT) %746 arttı . Metaverse'deki tokenler bir ücret ödemek, arazi satın almak ve yönetime katılmak için kullanılabilir.

Yıldan yıla kazançlar için bir sonraki en büyük kategori, %6 artan borsa jetonlarıydı. Diğer tüm kategoriler aynı dönemde Bitcoin için %-13 ile DeFi için %-72 arasında değişen negatif fiyat hareketine tanık oldu.

Çeşitli blok zinciri varlıklarının sektörel dağılımı. Kaynak: Kraken

2022'de şu ana kadar, değiştirilemez tokenler  NFT  ve Metaverse sistemleri kullanan blok zinciri tabanlı oyun oldukça popülerdi. Merkezi olmayan uygulama (Dapp) takipçisi DappRadar'ın istatistiklerine göre, sektör genelinde düşen fiyatlara rağmen, bu tür oyunlardaki kullanıcılar günde yaklaşık 1 milyon kullanıcıyla sabit kaldı.

Günlük kullanıcı sayısı. Kaynak: DappRadar

Günlük kullanıcılar Mayıs ayında sabit kalsa da, Kraken çalışmasına göre "NFT hacmi günlük hacim %-87.1 düşerek büyük bir düşüş yaşadı".

Son Üç  Ay Tüm Segmentlerde Olumsuz Geçti

Son 30 ve 90 gün içinde, Metaverse ve ticaret tokenleri de dahil olmak üzere Kraken'in analiziyle incelenen her kategori, olumsuz getiriler gördü. Metaverse dijital paraları, son 30 gün içinde %42 düşüşle ve %173 ile en yüksek oynaklığa sahip olarak en kötü performans gösterenler arasında yer aldı.

Kısa vadeli fiyat hareketine rağmen, bunu finanse etmek için sektöre para akıyor. DAppRadar'ın Q1 oyun raporuna göre, 2022'nin ilk çeyreğinde blockchain oyunlarını ve Metaverse girişimlerini desteklemek için 2,5 milyar dolar toplandı. Araştırmaya göre yatırımcılar oyunları finanse etmeye istekliydi, çünkü oyun DApp'leri tüm blockchain etkinliğinin %52'sini oluşturuyordu: "Bu oranda, kazan-kazan ve Metaverse ile ilgili girişimler, bu yıl endüstrinin hayatta kalmasını sağlayarak 10 milyar dolar gelir elde edecek."

Solana (SOL) ve Cardano (ADA) gibi Katman-1 tokenleri, son üç ayda % -53 ve geçen ay % -43 düşüşle en büyük kayıplar oldu. % 151 ile de yüksek volatiliteye sahiptirler.

Kraken tarafından değerlendirilen üç zaman diliminin tamamında, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), altcoinlere kıyasla nispeten küçük kayıplar gösterdi. BTC, tüm karşılaştırmalar arasında en az oynaklıkla, geçen ayda yıllık %-13, üç aylık % -27 ve %-17 kayıp gösterdi. Ethereum, Bitcoin'den biraz daha oynaktı ve % -97'lik bir oynaklık izliyor. ETH geçen yıl yüzde -25 kaybetti, son üç ayda yüzde 34 ve geçen ay yüzde 17 düştü.

Mevcut Teknikler

Basının yayınlandığı sırada Bitcoin, geçen hafta %3,75 artışla 30.360 dolardan işlem görüyordu. Ethereum 1.800 dolardan el değiştiriyordu. Solana, bir haftada %2,5 artışla 39,3 dolardan perakende satış yapıyor. Cardano geçen hafta %12 artışla 0,63 dolardan işlem görüyor.

Bunlar arasında BTC ve ETH hala dar bir aralıkta konsolide oluyor. Solana yavaşlarken Cardano konsolidasyon aralığından bir çıkış yaptı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ