İngiltere'nin vergi dairesi, vergi dolandırıcılığından şüphelenilen kişilere ait 5.000 £ değerinde dijital varlıklarla birlikte üç NFT'ye el koydu.

 İngiltere'nin vergi dairesi, vergi dolandırıcılığından şüphelenilen kişilere ait 5.000 £ değerinde dijital varlıklarla birlikte üç NFT'ye el koydu. Çeşitli raporlar, dijital koleksiyon ürünlerinin kara para aklama, vergi kaçakçılığı, sahte ticaret ve hiper spekülasyon ile bağlantısında bir artışın altını çiziyor.

İngiltere'nin baş vergi dairesi olan Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC), geçtiğimiz günlerde iddia edilen bir vergi kaçakçılığı hilesiyle üç misli karşılığı olmayan tokene (NFT) el koydu.

BBC'ye göre, vergi kaçakçılığı yaptıklarından şüphelenilen üç kişi tutuklandı. İddiaya göre şahıslar, kimliklerini kolluk kuvvetlerinden gizlemek için "sofistike yöntemler" kullandılar. Sahte ve çalıntı kimlikler, sahte adresler, ön ödemeli kayıtlı olmayan cep telefonları, sahte faturalar, Sanal Özel Ağlar (VPN'ler), 250 kabuk (sahte) şirket ve meşru işletme sahipliği iddiası içerir. Katma değer vergilerinde (KDV) toplam 1,4 milyon sterlin (1,8 milyon $) tutarından kaçınmayı başardılar.

HMRC'nin İlk NFT Ele Geçirmesi

Üç NFT dışında HMRC, şüphelilerden 5.000 £ (6.765 $) değerinde dijital varlıklara da el koydu. NFT'lerin değeri, araştırmalar devam ederken belirlenecek. Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Nick Sharp, dijital varlıklara el konulmasının "kripto varlıklarını HMRC'den para gizlemek için kullanabileceğini düşünen herkes için bir uyarı görevi gördüğünü" söyledi:

Suçluların ve kaçakçıların varlıklarını gizlemek için nasıl göründüklerine ayak uydurmak için sürekli olarak yeni teknolojiye uyum sağlıyoruz.

HMRC şu anda Birleşik Krallık'ta suçluların NFT'lerinin kontrolünü ele geçiren ilk kolluk kuvvetidir. Not olarak, vergi makamları, kurumun zararlarını karşılamak için mahkeme sonrasında suçluların varlıklarına el koyar. Bu nedenle NFT'ler, suç faaliyetlerini kolaylaştırmak için kullanıldıkları için değil, ödenmemiş vergileri karşılamak için alındı.

NFT'ler, bireyler, kuruluşlar ve markalar arasında yeni trend olmak için 2021 boyunca çiçek açtı. Kayda değer benimseyenler arasında Adidas, Meta, Twitter ve Reddit bulunurken, YouTube bunları içerik oluşturucular için ek bir gelir kaynağı olarak dahil etmeyi düşünüyor. BM bile, Dünya Kadınlar Günü'nde kadın odaklı bir NFT koleksiyonu sunmayı planlıyor.

Dijital Koleksiyon Ürünleri ve Yasa Dışı Faaliyetler

Dijital koleksiyonların popülaritesi, kullanım örnekleri ve değeri arttıkça, yasa koyucuların ve düzenleyicilerin ilgisi de artıyor. Geçen ay bir IRS özel temsilcisi, NFT ve genel dijital varlık piyasasının “dolandırıcılık dağları” ile dolup taştığını söyledi. NFT'lerin kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve piyasa manipülasyonu vakalarına giderek daha fazla dahil olduğunu kaydetti.

Kripto Para Birimleri ve NFT'ler Dolandırıcılık Dağlarıyla Dolup Taşıyor

Bu iddiaları desteklemek, blockchain araştırma ve analiz firması Chainalysis tarafından Şubat ayı başlarında yayınlanan bir rapordur. Firma, satıcının yanlış talep yaratmak ve dolayısıyla bir varlığın fiyatında bir artış yaratmak için tekrar tekrar kendi kendine sattığı bir tür ticaret olan yıkama ticaretine dahil olan 250'den fazla kullanıcı belirledi. Rapor ayrıca, dolandırıcılıkla ilişkili adreslerden NFT pazarlarına gönderilen 1,4 milyon doları da belirliyor.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanan ayrı bir rapor, NFT endüstrisinin nasıl geliştiğini belirtiyor. Bununla birlikte, varlıkların sınıflandırma tartışması, kara para aklamada kullanımları ve aşırı spekülasyona karşı kırılganlıkları gibi konuları da vurgulamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ