Düzenleyiciler, geçtiğimiz haftalarda Binance'e karşı uyarılar yayınladı. Binance lider borsa olduğu için kripto para piyasası bir tehditle mi karşı karşıya, yoksa sadece FUD trendi mi?

Düzenleyiciler Binance

Düzenleyiciler, geçtiğimiz haftalarda Binance'e karşı uyarılar yayınladı. Binance lider borsa olduğu için kripto para piyasası bir tehditle mi karşı karşıya, yoksa sadece FUD trendi mi?

Son yıllarda işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son zamanlarda çeşitli gözlemcilerden çok sayıda incelemeyle karşı karşıya kaldı.

Bugün itibariyle kripto endüstrisindeki en önemli şirketlerden biri olduğunu göz önünde bulundurarak, bu tehdidin tüm sektör için etkisinin ne olabileceğini veya sadece geçici bir FUD olup olmadığını keşfetmeye değer.

Binance'den Sonra Büyüyen Düzenleyiciler Listesi

15 milyon dolarlık başarılı bir ICO'nun ardından 2017'de kurulan Binance borsası, spot ve daha sonra türev işlem hacmi açısından büyük bir pazar payı çekerek hızla ün kazandı. Etkileyici büyümeyle birlikte, bazıları borsaya karşı uyarılarda bulunan veya resmi olarak harekete geçen küresel düzenleyicilerin dikkatini çekti.

Durum, son zamanlarda Birleşik Krallık'ın Mali Davranış Otoritesi'nin (FCA) pakete liderlik etmesiyle tırmandı. FCA, Binance Markets Limited ve Binance Group'a ülkede faaliyet gösteremeyeceklerini belirten bir uyarı yayınladı.

Ancak kısa bir süre sonra popüler borsa, “BML ayrı bir tüzel kişiliktir ve Binance.com web sitesi aracılığıyla herhangi bir ürün veya hizmet sunmamaktadır” diyerek yanıt verdi. Şirket, temelde hiçbir şeyin değişmediğini söyledi.

Firmanın verdiği güvenceye rağmen, trende daha fazla düzenleyici katıldı. Japonya ilk sıradaydı, Singapur onu takip etti ve Temmuz ayının ilk gününde Cayman Adaları listeye katıldı ve “Binance'in adalarda faaliyet gösterme yetkisi yok” dedi.

Sadece bir gün sonra, 2 Temmuz 2021'de Tayland SEC, bunu bir adım daha ileri götürdü. Düzenleyici, yalnızca bir uyarı vermek yerine, bir dijital varlık işletmesini lisanssız olarak işletmek için borsaya karşı suç duyurusunda bulundu.

Gerçek Tehdit mi, Sadece FUD mi?

Peşinde birden fazla düzenleyici olması büyük bir engel gibi geliyor. Borsa, tüm alandaki fiyatların aylar içinde üç haneli yüzdelerle fırladığını gören 2020 – 2021 boğa piyasasının ortasında aşırı incelemeyle karşı karşıya. Ancak, sektördeki en büyük şirketlerden birine karşı bu tür iddialar her şeyi durma noktasına getirebilir.

Endüstri analisti Adam Cochran'a göre, tüm bu gelişmeler koordineli saldırılar gibi görünmüyor.

Bunun yerine, Cochran birkaç makul senaryoyu daha özetledi. İlkinde, daha büyük bir ulusun bir dava oluşturmaya çalışabileceğine ve diğer düzenleyicilerden “iyilik çağrısında bulunduğuna” dikkat çekiyor. Öte yandan, Binance'i kullanan bir suç örgütünün peşine düşmek için bir dereceye kadar bir işbirliği var.

Yine de analist, borsanın hızlı genişlemesinin “tek hatası” olduğunu yazdı. Artık şirket gri bir bölgeye girdiği için tüm düzenleyicilerle çalışmak zorunda kalacak.

Kripto endüstrisine odaklanan etkili bir avukat olan Jake Chervinsky, özellikle Binance'in büyüklüğü ve maruziyeti göz önüne alındığında, bu durumda bekçi köpeklerinden toplu işbirliğinin mümkün olduğu yorumunda bulundu.

İster gerçek bir tehdit ister bir FUD olsun, kriptonun kısa tarihi bize endüstrinin nihai liderine karşı herhangi bir şeyin kısa vadede bitcoin fiyatını ciddi şekilde etkilemesi muhtemel tüm ekosistem için ciddi sonuçlara yol açabileceğini öğretiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ