Güney Koreli bir politikacı, Parlamento oturumu için Terra'nın kurucusu Do Kwon ve ilgili borsa yetkililerini aramasını talep etti.

Düzenleyiciler Devreye Girdi, Güney Koreli Milletvekili TerraUSD

Güney Koreli bir politikacı, Parlamento oturumu için Terra'nın kurucusu Do Kwon ve ilgili borsa yetkililerini aramasını talep etti. TerraUSD çöküşünün ardından, Güney Koreli mali düzenleyiciler yerel borsalar için acil bir soruşturma çağrısında bulundu.

Terra ekosisteminin son zamanlardaki çöküşü ve onu çevreleyen olaylar, düzenleyicilerin dikkatini çekti. Geçen hafta TerraUSD stablecoin'inin çöküşünden sonra, Güney Kore'nin iktidardaki Halkın Güç Partisi'nden bir temsilci olan Yun Chang-Hyun bir meclis oturumu talep etti.

Terra ekosisteminin çöküşü, geçen hafta UST stablecoin'in ABD Doları ile sabit değerini kaybetmeye başlamasından sonra başladı. O zamandan beri, UST, LUNA'nın fiyatının neredeyse sıfıra düşmesiyle daha da ayrılmaya devam ediyor. Bu, milyarlarca dolarlık yatırımcının servetini aşındıran kripto piyasası tarihindeki en büyük çöküşlerden biri oldu.

Ulusal Meclisin Siyasi İşler Komitesinin genel toplantısında konuşan Chang-Hyun şunları söyledi:

Son zamanlarda bir sorun haline gelen Terra CEO'su Do Kwon da dahil olmak üzere ilgili borsa yetkililerini, durumun nedeni ve yatırımcıları korumaya yönelik tedbirler hakkında bir oturum düzenlemek için Ulusal Meclis'e getirmeliyiz.

İlginç bir şekilde, politikacı ayrıca yerel kripto borsalarının kaza sırasındaki davranışı hesaba katmasını istiyor. Chang-Hyun, kripto borsalarından bazılarına isim vererek şunları söyledi:

Coinone, Korbit ve Gopax 10 Mayıs'ta, Bithumb 11 Mayıs'ta ticareti durdurdu, ancak Upbit 13 Mayıs'a kadar ticareti durdurmadı. Çöküşü gördükten sonra bile ticareti en son durduran Upbit, 80 ile 1 Numaralı şirket.  Sadece bu üç gün içinde 10 milyar wona [7.8 milyon$] yakın komisyon geliri elde etti.

UST'de ABD ve Güney Koreli Düzenleyiciler

UST stabilcoinin çöküşünden kısa bir süre sonra, Congressional Research Service (CRS) algoritmik stabilcoinler hakkında bir rapor yayınladı. Ayrıca TerraUSD çöküşündeki bazı önemli faktörlere de işaret ediyor.

CRS, bu TerraUSD çöküşünü “çalışmaya benzer” bir senaryo olarak adlandırıyor ve bazı politika sorunlarını dile getiriyor. Sahipler, UST'nin dolar kurunu destekleyen rezervlerden şüphe duyduğunda, "koşma" benzeri bir durum meydana gelir. Bu, yatırımcılardan önemli tasfiyelere neden olur. Bu bir domino etkisi yaratır ve ekosistemin finansal sağlığını istikrarsızlaştırır.

Terra ekosisteminin çöküşü, bazı üst düzey düzenleyicilerin dikkatini çekti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ayrıca algoritmik stabilcoinlerle ilgili risklerden bahsetti. Güney Kore'nin en büyük iki finansal düzenleyicisi  Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Mali Denetleme Hizmeti (FSS)  yerel kripto borsalarında acil durum denetimi başlattı. Yonhap News'e konuşan finans otoritelerinden bir sözcü şunları söyledi:

Luna olayıyla ilgili olarak, genel durum değişikliklerini izliyoruz, ancak şu anda hükümetin alabileceği doğrudan bir önlem yok. Madeni para işlemleri özel sektör tarafından serbestçe yürütüldüğü için hükümetin müdahale etmesi için bir neden yok.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ