Gizlilik koinleri, uyumluluk nedeniyle gizliliğini korumanın daha kolay olduğu, gitgide daha düşmanca bir düzenleyici ortamda hayatta kalmalarıyla ilgilidir.

Düzenleyicilerle İyi İlişkiler Kripto Alanını İleriye Taşıyacak

Gizlilik koinleri, uyumluluk nedeniyle gizliliğini korumanın daha kolay olduğu, gitgide daha düşmanca bir düzenleyici ortamda hayatta kalmalarıyla ilgilidir. Mahremiyet koinlerine karşı önemli baskı bankalardan veya ilgili düzenleyicilerden gelmekle birlikte, bunlara karşı açık bir yasal veya ortak yasa yoktur.

İfşa için ek yükümlülükler getiren revize edilmiş “seyahat kuralı” veya FATF kuralları ile borsalar ve saklama cüzdanları için Kara Para Aklama ile Mücadele kuralları bile gizlilik paralarını yasaklamamaktadır.

Sanal varlık hizmeti sağlayıcıları veya VASP'ler, blockchain gizlilik mekanizmalarından bağımsız olarak kim olduğunuzu zaten bildiği için gönderici kimliğini açıklayabilir.

Gizlilik teknolojilerinin yasadışı faaliyetlere olanak sağladığı yönündeki ortak argümanı şiddetle reddediyoruz. Rand Corporation’ın raporu gibi son çalışmalar şunları belirtiyor:

“Mahremiyet koinleri, anonimlik koruma özellikleri nedeniyle kötü niyetli aktörler tarafından sezgisel olarak tercih edilebilir gibi görünse de, bu iddiayı doğrulayacak çok az kanıt var.”

Geleneksel fiat dünyası, kripto para birimlerinin karmaşıklıklarına ve oynaklığına başvurmak zorunda kalmadan para aklamayı kolaylaştırmaya devam ediyor. Örneğin, ticarete dayalı kara para aklamanın yapılması hala basit ve tespit edilmesi zordur. Buna ek olarak, 2018 yılında yayınlanan “Ulusal Terörist Finansman Risk Değerlendirmesi” raporu, bankacılık sistemini aktarmaya ve para hizmetleri işletmelerine terör fonlarının kolaylaştırılmasının başlıca yolu olarak devam etmektedir.

Bu raporların birçoğu, bunlarla mücadele etmenin doğru yolunun, güçlü uluslararası düzenleme ve kanun uygulamalarının yanı sıra kamu ve özel sektör arasındaki koordinasyonun iyileştirilmesi yoluyla olduğunu göstermektedir. Bu raporların hiçbiri gizlilik teknolojilerinin veya kripto para birimlerinin yasaklanmasını önermiyor.

 Orijinal amaca sadık kalmak isteyen herhangi bir kripto para birimi gizliliği içermelidir. Blockchain teknolojisinin gelişmesiyle, varlıklarımız üzerinde tam kontrole sahip olduğumuz kendi kendini yöneten bir finansal sistemin uçurumundayız. Sadece finansal eşitliğin değil, gerçek ekonomik eşitliğin özgürlük ve fırsatlarının herkes için garanti edildiği bir sistem öngörüyoruz. Bu yüce hedeflere ulaşmak için, gizlilik haklarımızı ve buradaki özgürlükleri korumak için gereklidir. Kripto para birimi endüstrisi, gizliliği savunmak için bir araya gelmeli ve geniş çaplı benimsenmesi için çalışmalıdır. Amacımız halkın algısını değiştirmek ve mahremiyeti savaşmaya değer bir değer haline getirmektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ