Kripto platformu DX.Exchange'in iflas işlemlerinden geçtiği bildiriliyor.

DX.Exchange İçin İflas Zamanı mı?

Yetmiş sekiz firmanın DX.Exchange'in ardındaki mevcut ve eski çalışanları, takasın feshine ilişkin dilekçe sundu. Birkaç tedarikçi borsada dava açtı. Kapatılmasından bir aydan kısa bir süre sonra, Cryptocurrency ticaret platformu DX.Exchange'in iflas işlemlerinden geçtiği bildirildi.

İsrail Times Pazar günü yaptığı açıklamada, eski DX.Exchange'in arkasındaki şirket olan CX Technologies Ltd.'nin, yetmiş sekiz eski ve mevcut çalışanının bir İsrail mahkemesinde değişimi erteleme dilekçesi verdiğini belirtti.

Nasdaq'ın eşleştirme motoru ve piyasa gözetimi teknolojisi üzerine kurulu olan Estonya'da kayıtlı olan DX.Exchange, bu ayın başlarında faaliyetlerini kapattı ve birleşme ya da devralma arayışı içinde olduğunu söyledi. Şirket, “İstenilen güvenlik, destek ve teknoloji seviyesini sağlama maliyetleri kendi başımıza ekonomik olarak mümkün değil” dedi. Ayrıca, bir birleşme veya devralma zamanında gerçekleşmezse, operasyonları kalıcı olarak durdurabileceğini söyledi.

24 Ekim'de açılan iflas dilekçesinde, CX Technologies çalışanlarına Eylül veya Ekim 2019’a kadar maaşlarının ödenmediğini ve bazılarının daha uzun süre boyunca hak kazanmadığını, ayrıca şirketin banka hesaplarında para kalmamış olduğu bildirildi. Şirketin sahibi Pinhas Patarkazishvili, görünüşte bu değerlendirmeyle hemfikir ve iflas işlemlerinin ilerlemesine izin verdi.

Dilekçede, CX Technologies'in ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafından, Ocak 2018'de İsrail'in milyarlarca dolarlık ikili opsiyon aldatmacalarına karıştığı şüphesiyle baskın yapan SpotOption firmasının, halefi bir şirket olduğu söylendi. Dilekçede, CX Technologies'in elli beş çalışanının çoğunun SpotOption'ın eski çalışanları olduğu da iddia edildi.

DX.Exchange, DX.Exchange'in tek hissedarı olan Limor Patarkazishvili'nin (Pinhas'ın karısı), bu yılın başlarında SpotOption ile gerçekten bağlantılıydı. DX.Exchange ise, geçmişte SpotOption ile olan herhangi bir bağlantıyı reddetti. SpotOption, İsrail'in Times raporuna göre tüm iddiaları reddetti.

Tedarikçiler ayrıca dava açtı.

Çalışanların dilekçelerine ek olarak, bazı İsrailli tedarikçiler de, son altı ayda faturalarını ödeyemediği iddiasıyla CX Technologies’e dava açtı. Bu şirketler arasında DX.Exchange'e siber güvenlik hizmetleri sunan White Hat Ltd., potansiyel müşterilerin hedefli pazarlamasını sağlayan Bee2See Dotan BS Solutions ve raporda, borsaya sunucu sağlayan Malam Takımı ile daha fazla alacaklının öne çıkabileceği belirtildi.

DX.Exchange bu yılın ocak ayında piyasaya sürüldü ve ayrıca Kripto para birimleri ile alım satım işlemlerinin yanı sıra Tesla ve Apple hisse senetleri gibi tokenize menkul kıymetler ticareti de teklif etti. Blok, bu ayın başlarında, firmanın şu anda platformunda belirtilmiş menkul kıymetlerden bahsettiğini bildirdi.
Buna cevaben, DX.Exchange CEO'su Daniel Skowronski, The Block'a, mübadele ettiği, bu ayın başlarında, sırada bir MTF (çok taraflı ticaret tesisi) değişim lisansı için başvurduğunu ve farklı bir işletme altında verileceğini söyledi.''Niyetimiz dijital stokları MTF'ye taşımaktı. Böylece o zamana kadar web sitesinden kaldırıldılar. Güvenlik Simgesi ticareti de MTF'nin altına düşecekti." dedi.

DX.Exchange kapatıldığını açıkladığında, sosyal medya platformlarındaki bazı insanlar "çıkış aldatmacası" olarak nitelendirdi. Skowronski, dolandırıcılığın "saçma" olduğunu iddia ettiği sırada Blok'a anlattı.

Skowronski Pazartesi günü The Block’a yaptığı açıklamada DX.Exchange’in henüz iflas başvurusunda bulunmadığını söyledi. “Hala edinilmekten bahsediyoruz. Düşündüğümüzden daha uzun sürüyor "diye ekledi.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ