Mercado Livre, kripto paralarla ilgili tüm işlemleri ve reklamları yasaklandığını duyurdu.

E-ticaret Devi Kripto Para İşlemlerini Yasakladı

Statista tarafından paylaşılan verilere göre, PayPal, e-ticaret sitesi olan ve ticaret piyasasında kayıtlı 267.4 milyon kullanıcısı olan e-ticaret devi Mercado Libre'ye 750 milyon dolar yatırım yaptı. Son yapılan yatırımın ardından, Mercado Libre’nin Brezilya kolu Mercado Livre, kripto paralarla ilgili tüm işlemleri ve reklamları yasaklandığını duyurdu.

19 Mart'ta yürürlüğe girecek olan ve kullanıcıların oyunlarda kullanılan ön ödemeli kartlar da dahil olmak üzere kripto para birimleri içeren herhangi bir işlem yapmasını yasaklayacak.

Mercado Livre ve Criptomoedas Fácil tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Brezilyada, XRP ile ilgili 11.173 reklam, Bitcoin ile ilgili 5.638 ve Ethereum ile ilgili 2.636 reklam bulunuyor.

Mercado Libre elektronik ödeme platformundaki işlemler 2018'de % 70 artarak 389 milyon işlem ve toplamda 18.000 milyon dolara ulaştı. Mercado Libre sayesinde PayPal, bölgedeki hızla büyüyen elektronik ödeme sektöründe kendisine büyük bir yer edinecek.

PayPal Hamlesi

1999 yılında Arjantin’de kurulan Mercado Libre’nin ABD’de ortakları bulunuyor. Internet sitesinde çevrim içi açık artırma yapılıyor, ikinci el ve sıfır ürünler satılıyor. Mercado Libre 18 ülkede hizmet sağlıyor, neredeyse bütün Latin Amerika ülkelerinde kullanılıyor.

PayPal yatırımından önce, Mercado Libre, Bitcoin kullanmak isteyen kişiler için kripto ödeme seçeneklerini genişletmek amacıyla geçen yıl Bitcoin cüzdanı ve ticari işlemcisi Ripio ile ortaklık kurdu. PayPal bu hamlesiyle rekabeti artırdı fakat Square’in Cash App’i halen Play Store’da PayPal’ın Venmo’sundan daha fazla indirilmiş durumda.

Mercado Libre’nin hisselerini Paypal, Goldman Sachs ve JP Morgan’a satarak toplamda 1,85 milyar dolar toplaması bekleniyor.

“Şirket, gelirlerini e-ticaret platformunu genişletmeye devam etmek, lojistik altyapısını güçlendirmek ve şirketin kapsamlı uçtan uca finansal teknoloji ve ödeme çözümleri için güçlü bir sağlayıcı olarak konumunu güçlendiren çözümlere yatırım yapmak istiyor. .”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ