EBay

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan EBay’ın üst düzey bir şirket yöneticisine göre, kripto paralarla ödeme seçeneği ciddi bir şekilde değerlendiriliyor.

EBay Americas'ın kıdemli başkan yardımcısı Scott Cutler, Yahoo Finance'a e-ticaret devinin kripto para ödemelerini kabul eden en üst düzey şirket olma konusunda ciddi tartışmalara başladığını söyledi.

Cutler "Bu, herkesin bahsettiği bir trend, ancak ne yazık ki eBay'de şu anda bir ödeme şekli olarak Bitcoin’i kabul etmiyor," dedi. "Artık kripto para birimleri daha yaygın bir ödeme aracı haline geldiği için bunu ciddi olarak değerlendiriyoruz", fakat "henüz tam olarak kesin bir şey yok." dedi.Cutler, web sitelerinin kripto para madenciliği donanımında popüler bir ikincil pazar görevi gördüğünü de belirtti.

Kripto paralar ana caddeye çıkıyor!

EBay'in şu anda kripto para ödemelerini kabul etmek için herhangi somut planı görünmese de şirketin konuyla ilgili üst düzey tartışmalar yapması, Bitcoin’e ana akımın ne kadar hızlı nüfuz ettiğinin en son kanıtı.

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin aracılık uygulaması Coinbase, kısa bir süre içinde Apple Store'daki en iyi uygulamaydı ve perakende yatırımcılarının, Bitcoin ekosistemine hararetli bir adım attığı sinyalini verdi.Coinbase, kayıt trafiği nedeniyle kesintili olarak hizmet verdi.

Bu hafta, ABD menkul kıymetler borsası CBOE ile ilk Bitcoin vadeli işlemleri sözleşmeleri başlattı ve dünyanın en büyük türev işlemleri borsası olan CME de önümüzdeki hafta Bitcoin vadeli işlemlerine başlayacak. Öncelikle Wall Street'i hedeflemesine rağmen vadeli işlemlerin, aracılık ve emeklilik hesaplarında kolaylıkla yapılabilen, perakende yatırımcı dostu bir yatırım aracı olan ilk Bitcoin ETF'sinin yaratılmasına yol açması bekleniyor.

Bir sonraki büyük adımı, işletmelerin genel olarak onu kabul edip mal veya hizmet için ödeme sistemi olarak kabul etmesi olabilir.

Overstock ve Newegg gibi önde gelen perakendeciler yıllardır Bitcoin kabul ediyorlar ancak perakendenin beyaz balinaları (eBay, Amazon ve Alibaba'yı içeren bir grup) kripto para ile ödemeleri henüz resmi olarak kabul etmedi. CCN, bu yılın başlarında Amazon'un Bitcoin’i kabul etmeyi planladığına dair bir röportaj yayınlamıştı. Son zamanlarda, Alibaba'nın kurucularından Jack Ma, Çin Kongresinin hükümet desteğini almadan faaliyet gösteren bir para birimi benimsemeyeceğini belirterek "Bitcoin bize göre değil" dedi.

Video oyun dağıtım platformu Steam de dahil olmak üzere bazı perakendeciler de son zamanlarda Bitcoin’deki talep artışına eşlik eden artan işlem ücretlerini gerekçe göstererek Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi durdurdu. Bununla birlikte Bitcoin büyük yatırım kalemleri için bir seçenek olmaya devam ediyor. Diğer taraftan da Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi altkoinler de küçük işlemler için pratik seçenekler olarak göze çarpıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ