Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, kripto varlıklarının ve merkezi olmayan finansın (defi) finansal istikrar için “gerçek riskler” oluşturma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

ECB Başkanı Lagarde: Kripto ve Defi, Finansal İstikrar İçin

Lagarde Kripto Düzenlemesi Üzerine

ECB Başkanı Christine Lagarde, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu'nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi oturumunda kripto para birimi düzenlemesi hakkında konuştu. Şöyle dedi:

Kripto varlıkları ve oluşturdukları riskle ilgili bu çalışmaya başlarken, kripto varlıklarının ve merkezi olmayan finansın (defi) finansal istikrar için gerçek riskler oluşturma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.

ECB başkanı, “Kripto varlık piyasalarının ve hizmetlerinin hızlı büyümesi devam ederse, hem geleneksel finans sektörü hem de daha geniş ekonomi ile bağlantılılık yoğunlaşırsa bu özellikle geçerli olacaktır” dedi.

Ancak şunları kaydetti: “Şu an için özel sektör kripto varlıkları ile geleneksel finans arasındaki bağlantılar hala sınırlı”

Lagarde, Kripto Varlıklar Düzenlemesi (MiCA) yasasında Piyasalar hakkında konuşmaya başladı. Başkanlığını yürüttüğü Avrupa Sistemik Risk Kurulu'nun (ESRB), MiCA'nın “hızlı benimsenmesi ve uygulanması ihtiyacını desteklediğini” vurguladı.

ECB başkanı, MiCA'nın ilerlemesinin kendisini cesaretlendirdiğini kaydetti. Ancak, anlayışına göre, “uzun bir yol” olduğunu vurguladığı “2024 yılına kadar uygulanmayacağını” da sözlerine ekledi.

Lagarde daha sonra mevcut MiCA yasa tasarısına bazı ek hükümler önerdi. MiCA2 olarak ek hükümler içeren MiCA faturasına atıfta bulunarak, MiCA2'nin “Finansal kurumların kripto varlıklarına maruz kalmasıyla ilgili olarak birbirine bağlı olma riskini ele alması gerektiğini” açıkladı.

Ayrıca “merkezi olmayan finansmanı (defi) tamamen kapsaması” ve kripto para yatırma ve borç verme faaliyetlerini düzenlemesi gerektiğini söyledi. ECB patronu, mevcut MiCA faturasının bitcoin'i kapsamadığını, ancak MiCA2'de kapsanacağını umduğunu belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ