Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Rusya'nın herhangi bir ekonomik yaptırımdan kaçınmak için dijital varlıkları kullanabileceğinden korktukları için milletvekillerini kripto para birimlerini düzenlemeye çağırdı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Rusya'nın herhangi bir ekonomik yaptırımdan kaçınmak için dijital varlıkları kullanabileceğinden korktukları için milletvekillerini kripto para birimlerini düzenlemeye çağırdı.

Bu tür senaryoların en sonuncusunda, Rusya'yı içeren devam eden küresel kriz, kripto düzenlemesi uygulama ihtiyacı hakkında yeni tartışmalara yol açtı. Rusya bu hafta Ukrayna'yı işgal ettikten sonra, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere birçok ülke Rusya'ya ciddi ekonomik yaptırımlar uyguladı. Bununla birlikte, Rus Hükümeti bu yaptırımlardan kaçınmak için kripto varlıklarını kullanabileceğinden, bu yaptırımlar ülke üzerinde beklendiği gibi geniş kapsamlı etkilere sahip olmayabilir.

ECB Başkanı, Milletvekillerini Kriptoyla İlgili Düzenleyici Bir Çerçeveyi Onaylamaya Çağırıyor

Rusya'nın ekonomik yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimleri kullanma olasılığı, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın milletvekillerini kriptoyla ilgili düzenleyici bir çerçeveyi onaylamaya çağırmasına neden oldu.

Lagarde bu çağrıyı, Cuma günü ekonomi ve Maliye Bakanlarının gayrı resmi bir toplantısında bu önlemlerden bazılarından kaçınmak için kripto kullanma potansiyeli olan Rusya hakkında bir muhabirin sorusuna yanıt verirken yaptı. AMB'nin Avrupa milletvekilleri tarafından Rusya'ya uygulanan herhangi bir yaptırımı Rusya'ya uygulayacağını belirtti.

Ülkeler Geçmişte Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kripto Kullandı

Ekonomik yaptırımları atlatmak için kripto para birimlerinden yararlanan ülkeler oldu. İran ve Kuzey Kore, kripto para birimlerini hain faaliyetler için kullanma kaydına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Daha önce bildirildiği gibi, bir BM raporu, Kuzey Kore'nin nükleer programını finanse etmek için kripto para birimleri kullandığını ortaya koydu. Venezuela'nın son birkaç yılda ABD yaptırımlarından kaçmak için kripto para kullandığı da bildirildi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, "Ne zaman bir yasak veya yasak ya da boykot veya yasaklama mekanizması mevcut olsa, her zaman yasağı veya yasağı aşmaya çalışacak cezai yollar vardır" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ