Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 2018'den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırmayı tercih ederken, ECB nispeten daha uzlaşmacı bir duruş sergiliyor.

ECB ve İngiltere Merkez Bankası Enflasyonla Boğuşuyor

Birleşik Krallık'taki politika yapıcılar, 2018'den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırmayı tercih ederken, ECB nispeten daha uzlaşmacı bir duruş sergiliyor.İngiltere Merkez Bankası, neredeyse oybirliğiyle alınan oylamayla faiz oranını 15 baz puan artırarak %0,25'e yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası Oranları Değiştirmedi, Ancak Devlet Tahvili Alımlarını Azaltacak

İngiltere Merkez Bankası'nın para politikası komitesi (MPC), komitenin tutanaklarına göre enflasyonu düşürmek amacıyla Perşembe günü Banka Faizini %0,25'e yükseltmeye karar verdi. 12 aylık TÜFE oranı, Eylül'deki %3,1'den Kasım'daki %5,1'den ve Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyeye sıçradı. Komite, sekize bir farkla faiz artırımı lehinde oy kullandı.

Hareket, ABD Merkez Bankası'nın benzer grubunun oranları değiştirmeden bırakmasından bir gün sonra geldi, ancak aynı zamanda varlık satın alma programını önceden planlanandan daha hızlı bir şekilde yavaşlatarak para politikasını sıkılaştırmaya başladı.

Fed gibi, İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika yapıcıları, TÜFE enflasyonu üzerindeki yukarı yönlü baskının esas olarak arz kesintisinden kaynaklandığını ve zamanla dağılarak komitenin uzun vadeli %2 hedef oranına daha yakın olmasını bekliyor.

MPC, Omicron Covid-19 varyantının Birleşik Krallık'ta hızla yayıldığını, ancak orta vadeli ekonomik etkilerinin belirsizliğini korurken, enflasyonun beklenenden daha hızlı arttığını belirtiyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) İngiltere personeli, Salı günü, doğrudan BoE'yi hedef alan ve “ikinci tur etkileri sınırlamayla ilişkili maliyetler göz önüne alındığında, eylemsizlik önyargısına” karşı uyarıda bulunan bir politika açıklamasıyla ağırlığını koydu. Birleşik Krallık'ta işsizliğin Kasım ayında %0,5 düşüşle %4 olması bekleniyor, bu da işgücü piyasasının sıkı olduğunu gösteriyor.

ECB'den "Esneklik" Çağrısı

Eurostat'a göre, Euro Bölgesi'nde enflasyon Kasım ayında kaydedilen en yüksek seviye olan %4.9'a yükseldi.Almanya'nın Frankfurt kentinde Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika toplantısında, ECB Başkanı Christine Lagarde, pandemi acil durum satın alma programı (PEPP) kapsamında varlık alımlarının ölçeğinin küçültüldüğünü ve Mart 2022'de tamamen durdurulduğunu duyurdu.

“Ekonomik toparlanma ve orta vadeli enflasyon hedefimize yönelik ilerlemenin, önümüzdeki çeyreklerde varlık alımlarımızın hızında adım adım düşüşe izin verdiğini düşünüyoruz. Ancak enflasyonun orta vadede yüzde iki enflasyon hedefimizde istikrara kavuşması için parasal düzenlemeye hala ihtiyaç var” dedi.

ECB'nin kilit faiz oranları değişmedi. Fed'in politikasına benzer şekilde, ECB, oranları yükseltmeden önce net varlık alımlarını azaltmayı planlıyor.

Euro Bölgesi enflasyonunun gelecek yıl yüksek kalması bekleniyor, ancak yıl boyunca düşmesi hem İngiltere hem de ABD'deki görünümü yansıtıyor.

ABD doları, BoE ve ECB açıklamalarının ardından değer kaybetti. USD'yi önemli yabancı para birimleri sepetine karşı temsil eden bir endeks olan DXY, politika güncellemelerini takip eden iki saat içinde neredeyse %0,5 düştü, ancak New York'ta gün ortasında toparlandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ