ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, dijital euronun özel olarak çıkarılan sabit paralardan daha üstün gizlilik koÇin hükümeti kripto para madenciliğini engellemeye devam ederken, Bitcoin BTC'in fiyatı Pazartesi sabahı 33.000 doların altına düştü.

Ünlü İsimden Dijital Euro Açıklaması

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, dijital euronun özel olarak çıkarılan sabit paralardan daha üstün gizlilik koruması sunduğunu savundu.

ECB'nin yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital bir euronun özel olarak çıkarılan Stablecoin'lerden daha iyi gizlilik koruması sunduğunu savundu. ECB yetkilisi, özel firmaların kar amacını eleştirdi ve kullanıcıları hakkında büyük miktarda veri toplamanın ticari çıkarlarına olduğunu vurguladı. Financial Times ile yaptığı röportajda yönetim kurulu üyesi, "Biz özel şirketler gibi değiliz ve kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak gibi bir ticari çıkarımız yok" dedi.

ECB, Dijital Euro İçin Pilot Testler Gerçekleştirdi

Fabio Panetta ayrıca, ECB'nin, ödeyen ve alacaklının cüzdanları dışında hiçbir verinin kaydedilmediği dijital Euro'sunun pilot testini zaten gerçekleştirdiğini doğruladı. Yetkili, "Merkez bankası dijital ödemelere dahil olursa, mahremiyet daha iyi korunacak.Ödeme gerçekleşecek, ancak ödeme zincirindeki hiç kimse tüm bilgilere erişemeyecek" dedi. ECB yetkilisinin yorumları, CBDC'ler kullanılırken verilerin nasıl toplanacağı ve işleneceği ile ilgili popüler endişeleri gidermeyi amaçlıyor gibi görünüyor.

Gizlilik, Potansiyel CBDC Kullanıcıları Arasında Büyük Bir Endişe Kaynağıdır

Daha önce, ECB'nin dijital Euro ile ilgili kamu istişaresinde, ödemelerin gizliliğinin 8.000'den fazla katılımcı arasında en üst sıradaki endişe olduğunu ortaya koydu. Ekim 2020'den bu yıl Ocak ayına kadar yürütülen halk istişareleri, güvenlik ve Pan-Avrupa erişiminin dijital Euro ile ilgili popüler çekişme konuları olduğunu ortaya koydu. Ocak ayında anket ve kamuoyu istişaresinden elde edilen bulgular yayınlandıktan sonra Panetta, Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON) başkanına “mahremiyetin korunmasını” “önemli bir öncelik” olarak vurgulayan bir mektup kaleme aldı. Dijital Euro, dijital çağda ödemelere olan güvenin korunmasına yardımcı olabilir.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ