Avrupa Merkez Bankası'ndaki (ECB) önemli bir yetkili, ECB'de yapılacak olan CBDC testlerinin dijital bir Euro 'nun nihai olarak piyasaya sürülmesini garanti etmediğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası'ndaki (ECB) önemli bir yetkili, ECB'de yapılacak olan CBDC testlerinin dijital bir Euro 'nun nihai olarak piyasaya sürülmesini garanti etmediğini söyledi.

 

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bir Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi, ECB'de yapılacak olan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testlerinin, bankanın teklifleri etrafındaki yaygın spekülasyonları azaltacak bir açıklamada, dijital bir Euro’ nun nihai olarak başlatılmasını garanti etmediğini söyledi. Ülkelerdeki merkez bankaları, özel ve merkezi olmayan kripto para birimleri için rekabeti önlemek için dijital para birimleri üzerinde aktif olarak çalışıyor.

ECB, Dijital Euro İle Devam Edip Etmeyeceğine Karar Vermiş Değil.

ECB'deki Piyasa Altyapısı ve Ödemeler kolunun danışmanı Jürgen Schaaf, test aşamasının teknoloji için bir deneme olduğunu ve bankanın CBDC'sini daha geniş bir alana yayılıp yayılmayacağını belirlemek için bu dönemde dijital para birimini deneyeceğini söyledi.  “Bu hala dijital bir Euro'yu tanıtma veya çıkarma kararı değil. Bu aşamalardan sonra, potansiyel faydaların olası dezavantajlardan daha fazla olup olmadığını doğru bir şekilde değerlendirmemiz ve ardından derin bir karar vermemiz gerekecek” dedi.

 

Çin, Dijital Para Birimi İçin Kendi Planlarını Sürdürüyor

Bu yorum, Çin'in dijital para birimini perakende ortamlarda dağıtmada başarılı olduğu kanıtlanmış çoklu bölgesel testler ile ulusal bir dijital para birimi için kendi planlarıyla ilerlerken geliyor. Raporlara göre, şu anda 80 kadar ülkenin, küresel GSYİH'nın %95'inden fazlasını oluşturan kendi merkez bankası dijital para birimini araştırdığı bildiriliyor. ECB Başkanı Christine Lagarde daha önce Avrupa'nın küresel dijital para birimleri ve ödemeler yarışında geride kaldığını söyledi. Ancak Schaaf, teknolojinin ve uygulamasının doğru şekilde yapıldığından emin olmak için zaman ayırmanın önemli olduğunu savundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ