ECB yetkilisi Jens Weidmann bankaları Libra’ya karşı daha ucuz ve daha hızlı bir ödeme çözümü geliştirmeye çağırdı.

ECB Yetkilisinden Avrupa Bankalarına Çağrı Geldi: Facebook’un Libra’sına Karşı Koyacak Çözümler Üretin

Weidmann henüz dijital euro geliştirmeyi desteklemiyor.

Jens Weidmann, bankaları Facebook liderliğindeki stablecoin Libra’ya karşı daha ucuz ve daha hızlı bir ödeme çözümü bulmaya çağırdı.

Alman Handelsblatt gazetesine verdiği röportajda Weidmann, “Her zaman hemen devleti aramaya inanmıyorum. Piyasa ekonomisinde, müşteri istekleri için uygun bir teklif geliştirmek ilk önce şirketlerin sorumluluğundadır” açıklamasını yapıyor.

Başka bir deyişle, Weidmann henüz bir merkez bankası dijital para biriminden (CBDC) yana değil. Önce bir CBDC'nin artılarını ve eksilerini tanımlamanın gerekli olduğuna inanıyor. Röportajda “O zaman gerekli olup olmadığına ve risklerin kontrol edilip edilemeyeceğine karar verilebilir” diyor.

Ancak ECB Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz günlerde merkez bankasının stablecoinler üzerinde "eğrinin önüne geçmesi" gerektiğini söyledi. ECB, o sırada, 2020'nin ortalarına kadar dijital para birimi görev gücü için net hedefler belirlemeyi planladığını söyledi.

Çin ve İsveç de yakında ulusal dijital para birimlerini piyasaya sürecekler. Ancak Weidmann, dijital para birimi fikrine meraklı değil. Handelsblatt'a Çin'in "daha hızlı olabileceğini, fakat aynı zamanda farklı bir siyasi sistemi" olduğunu da ekliyor ve şöyle diyor: "Devletin çoğumuzun hoşuna gitmeyecek bir güç zenginliği var. Özgür toplumda çözümler önemli.”

Yine de, Almanya’nın merkez bankası dijital para birimini deniyor. Weidmann, bunun merkez bankası ile ticari bankalar arasındaki ödeme işlemleriyle ilgili olduğunu söyledi. Özellikle, merkez bankası, hesap tabanlı temel çözümünü desteklemek için blockchain teknolojisini test ediyor, ancak Weidmann'a göre daha iyi sonuçlar vermedi.

“Bildiğimiz birkaç iş ortağıyla yaptığımız özel bağlamda, blockchain başlangıçta merkezi işlemeden daha verimli değil”.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ