Avrupa Merkez Bankası, Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta tarafından vizyonun ayrıntılarını paylaştığı için Dijital Euro ‘yu yakında gerçeğe dönüştürebilir.

Avrupa Merkez Bankası, Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta tarafından vizyonun ayrıntılarını paylaştığı için Dijital Euro ‘yu yakında gerçeğe dönüştürebilir.

ECB, Dijital  Euro'yu dahil etme lehine ağırlık verdi. Vizyonun detaylarını Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta paylaştı. Merkez Bankası, yılın başında perakende ödemeler için bir Avrupa CBDC olasılığını tartıştı ve geçtiğimiz Temmuz ayında 24 aylık bir “araştırma aşamasına” alındı.

Merkez Bankaları, Bu Yeni Çağda Egemen Paranın Daha Erişilebilir ve Esnek Olmasını İstiyor

ECB yöneticisi Panetta, ekonominin dijitalleşmesinin yaşamlarımızı, ihtiyaçlarımızı, “nasıl ödeme yaptığımızı ve ödeme ortamını” değiştirdiğine dikkat çekerek başladı. Bu nedenle birçok merkez bankası, bu yeni çağda devlet parasının daha erişilebilir ve esnek olmasını istiyor. Geçmişte özel bankalar, "mevcut olan özel dijital paraların büyük arzı göz önüne alındığında" CBDC'leri gereksiz olarak nitelendirdi, ancak Panetta, merkez bankalarının "değişen teknolojiler, ödeme alışkanlıkları ve finansal ekosistemlerle birlikte gelişme" ihtiyacıyla karşı karşıya olduğunu savunuyor ve merkezin rolünü tasvir ediyor. parasal çapa olarak banka parası.

Para, Pandemi Sırasında Avrupa'da Popülerliğini Kaybetti

Panetta, Merkez Pankası parasının “ekonomideki en güvenli para şekli” ve “yüz değeri doğası gereği garanti edilen tek para” olduğunu iddia ediyor . Konvertibilitenin, kullanıcıların özel aracılara güvenmesi ve kullanmasının nihai nedeni olduğunu söyledi.

“Merkez bankası parası, iyi işleyen bir ödeme sistemi ve finansal istikrarın korunmasında ve nihayetinde parasal bir çapa sağlayarak para birimine olan güvende kilit bir rol oynamaktadır. Bu da, para politikasının aktarımını korumak ve dolayısıyla paranın değerini korumak için bir ön koşul” dedi.

Para, pandemi sırasında Avrupa ülkelerinde popülerliğini kaybetti. Günümüzde Avrupalı tüketicilerin yaklaşık yarısı nakit içermeyen ödeme yöntemlerini tercih ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ