Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'a göre, kripto piyasası, içerdiği riski bilmeyen insanlar için oldukça spekülatif ve tehlikeli.

ECB

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'a göre, kripto piyasası, içerdiği riski bilmeyen insanlar için oldukça spekülatif ve tehlikeli.

Geçen yıl İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe, Bitcoin'in değersiz hale gelebileceğini belirterek benzer bir iddiada bulunmuştu.

Crypto, ana akım haline geldiğinden beri finansal uzmanlar ve analistlerden bir dizi eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Dijital varlığın değersiz olduğu ve tamamen spekülasyona dayalı olduğu ileri sürülmektedir. En son eleştiri Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'dan geliyor. Hollandalı bir televizyon programı olan College Tour'a verdiği bir röportajda, kriptoların hiçbir şeye dayanmadığını belirtti. Ona göre, piyasa, içerdiği riski bilmeyen insanlar için oldukça spekülatif ve tehlikelidir. Bu nedenle, insanların fonlarını kaybetmelerini önlemek için bunları düzenlemek önemlidir.

Benim çok alçakgönüllü değerlendirmem, hiçbir şeye değmediği, hiçbir şeye dayanmadığı ve bir güvenlik çapası olarak hareket edecek hiçbir temel varlığın olmadığı yönündedir. Merkez bankası dijital para birimini çıkardığımız gün, herhangi bir dijital Euro, garanti edeceğim .Bu yüzden merkez bankası bunun arkasında olacak ve bence bu, bu şeylerin çoğundan çok farklı.

Açıklamada, kriptoya hiç yatırım yapmadığını açıkladı. Ancak, oğlu çok az şansla bunu yaptı. Yükselen enflasyon oranıyla ilgili olarak Lagarde, onu kontrol etmek için faiz oranının artırılabileceğini açıkladı.

Fundstrat'tan Tom Lee, kriptonun dijital bir işletme olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor. Geçen yıl İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe, Bitcoin'in değersiz hale gelebileceğini belirterek benzer bir iddiada bulunmuştu. Bir açıklamada, bankaların kripto pazarının popülaritesindeki hızlı büyümeden kaynaklanabilecek olası risklere hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı. Ona göre, kripto fiyatı önemli ölçüde değişebilir ve pratik olarak sıfıra düşebilir.

Bankanın paydaş ve medya katılımı bölümünde çalışan Thomas Belsham da Bitcoin ile ilgili sorunun, Bitcoin'in kendisinden başka bir şeyi fiyatlandırmak için kullanılmaması gerçeğinde yattığına inanıyor. Yatırımcıların kıtlığı nedeniyle Bitcoin'e bağımlı olduğunu, ancak bunun onu işe yaramaz hale getirebileceğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası'na göre, kurumlar Bitcoin benimsemelerinde temkinli bir yaklaşım benimsemeli. Riskleri yönetmek, sürdürülebilir yeniliği teşvik etmek ve finansal sistemde daha geniş güven ve bütünlüğü korumak için bu hızlı büyüyen pazarlardaki gelişmeleri etkilemek için hem yerel hem de küresel düzeyde geliştirilmiş düzenleyici ve kanun uygulayıcı çerçevelere ihtiyaç vardır.

Fundstrat Global Advisors'ın araştırma başkanı Tom Lee daha önce Bitcoin'i dijital bir işletme olarak görmenin daha iyi olduğunu belirtmişti. Herhangi bir dijital işletmenin değerini haklı çıkarmanın zor olduğu gibi, Facebook, Google, Apple vb.

Dijital altının bir değer deposu olmadığını düşünen herkes, günümüzde çoğu işletmenin finansal sistem de dahil olmak üzere dijital güven üzerine inşa edildiği gerçeğini gözden kaçırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ