ABD Senatörleri Lindsey Graham (R-SC) ve Richard Blumenthal (D-CT) geçtiğimiz günlerde ABD yasalarında İnternet konuşması için önemli korumaları zayıflatacak bir yasa tasarısı sundu. Tanınmış Amerikalı muhbir Edward Snowden, tasarıyla ilgili uyarıda

Edward Snowden, Dijital Güvenliği ve İfade Özgürlüğünü Tehdit Eden Tasarı Hakkında Konuştu

ABD Senatörleri Lindsey Graham (R-SC) ve Richard Blumenthal (D-CT) geçtiğimiz günlerde ABD yasalarında İnternet konuşması için önemli korumaları zayıflatacak bir yasa tasarısı sundu. Tanınmış Amerikalı muhbir Edward Snowden, tasarıyla ilgili uyarıda bulundu.

ABD Senatörleri Lindsey Graham (R-SC) ve Richard Blumenthal (D-CT), Birleşmiş Milletler'deki dijital güvenliği ve ifade özgürlüğünü tehdit eden bir yasa tasarısı sundu. Önerilen “EARN IT” tasarısı, özel mesajlaşma hizmeti sağlayıcılarını ciddi yasal riske zorlayarak, araçlarının güvenliğini zayıflatmaya zorluyor. Edward Snowden teklif edilen yasa tasarısı hakkında uyardı.

“Kongre böyle bir kanunu düşünmek bile ulusal bir utançtır.”

Eski NSA ajanı ve tanınmış muhbir Edward Snowden, hükümetin teknoloji şirketlerindeki öfkeyi dijital güvenliği ve sansürcü konuşmasını kasıtlı olarak zayıflatan bir yasa çıkarmaya çalıştığını tweetledi. Snowden, böyle bir yasanın Kongre tarafından bile ulusal bir utanç olarak kabul edildiğini de sözlerine ekledi. Çevrimiçi gizlilik savunucusu Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Ajansı'nın kitlesel gözetim araçlarına nasıl sahip olduğunu ortaya çıkardı ve bunları ABD ve yabancı vatandaşları gözetlemek için kullandı. 

EARN IT yasası uçtan uca şifrelemeyi zayıflatacak

Önerilen tasarı, çevrimiçi platformun kullanıcılarının düşüncelerini platformlarında herhangi bir korku olmadan paylaşmalarına izin veren bölüm 320'yi baltalıyor. EARN IT yasası, bölüm 320'yi zayıflatır ve platformları masum insanları İnternet'ten tamamen uzaklaştırmaya zorlar. Tasarı, internette çocuk sömürüsünü korumayı amaçlıyor ve çevrimiçi platformları en iyi uygulamalara uymaya zorluyor.

 ABD'li milletvekilleri ulusal güvenliği ve çocuk sömürüsünü zayıflatmak için uçtan uca şifrelemeyi ilk kez suçlamıyor, daha önce Başsavcı William Barr, çocuklara yönelik cinsel suçlar için şifrelemeyi suçladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ