Edward Snowden: “Zcash En İlginç Bitcoin alternatifidir”.

Edward Snowden- Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ihbarcısı, anonimlik-merkezli kripto para birimleri üzerinde dayanarak, Zcash'i "en ilginç bitcoin alternatifi" olarak isimlendirdi.

NSA belgelerini sızdıran eski ABD istihbarat müteahhidi olan Snowden, ajansın aktif soruşturma konusu olmayan özel vatandaşları gözetlediğini ortaya çıkarmıştır ve şu an Basın Özgürlüğü Vakfı yönetim kurulunun başkanı olarak görev yapmaktadır.

Snowden, Twitter'de yayınlanan bir postta düşüncelerini şu şekilde ifade etti: "Zcash'ın gizlilik teknolojisi, onu Bitcoin'in en ilginç alternatifi haline getirdi. Evet, Bitcoin çok iyidir, ama özel olmayan birşey güvenli olamaz."

Hakikaten de, genel olarak yaygınlaşmış bitcoin gerçekte anonimliği sağlayan bir para birimi değil. Blockchain izleme yazılımı, çoğu zaman cüzdan sahiplerinin kimliklerini belirlemelemede yardım amaçlı kullanılıyor. Gizlilik simülasyonu gibi servisler mevcut olsa da, bu hizmetler genelde ücretlidir ve birçok kullanıcı onların varlığından habersizdir. SegWit, geliştiricilerin bitcoin ekosistemine gizlilik özellikleri eklenmesini sağlayacaktır, ancak bu işlem biraz zaman alacak gibi duruyor.

Snowden, anonim işlem yapabilen diğer bir kripto para birimi olan Monero hakkındaki düşüncelerini de paylaştı: "Harika bir projedir, ama amatör kripto hataları benim gibi insanlar için büyük öneme sahiptir.” Zcash, profesyonel kriptograflar tarafından oluşturulduğundan dolayı, gerçekten güvenli olduğuna inandırıyor.

Snowden'in yorumları geçmişte yaptığı yorumları doğrulamaktadır. 2015'te, bir röportajda "Bitcoin'in kendi başına kusurlu olduğunu" söylemiştir. Cüzdan adreslerin bir kişinin kimliğine doğrudan bağlanmadığını ve % 51 oranında saldırıların algılanması olduğunu belirtmiştir. Geçen sene, Zcash kurucusu Zooko ile  video konferans konuşması sırasında Zcash'i "Bitcoin'in gözetim risklerine bir çözüm  olabilir" demiştir.

Zcashin piyasa değeri 297 dolardır ve market capta 14. sıradadır.

Kaynak;
https://www.cryptocoinsnews.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ