Aslında ekonomideki en temel bilgiyi okuyucularımıza sunmak efektif talep ve Bitcoin konusunu aktarmak istiyoruz.

Aslında ekonomideki en temel bilgiyi okuyucularımıza sunmak efektif talep ve Bitcoin konusunu aktarmak istiyoruz. Zira bir çok kavram bilmemiz finansal okur yazarlık için son derece önemli.

Bitcoin 'de çoğu zaman fiyat hareketlerini takip ederiz. Kimi zaman artışlarla mutlu olurken , kimi zaman da düşüşlerle üzülürüz. Peki bu yükselişleri  ve azalışları nasıl açıklarız?

Eğer bir yerde belirli bir fiyattan satışa sunulan mal miktarı  o malı satın almak isteyenlerin almak istediği miktardan çok ise o malın fiyatı düşer. Satışa sunulan mal miktarı satın almak isteyenlerin istediği miktardan az ise o malın fiyatı artar.

Ekonomide arzın malın satışa sunulan miktarı olduğunu biliyoruz. Talep ise bir maldan satın almak isteyenlerin alım arzusunu ifade eder. Talep ise nomial talep ve efektif talep olarak ikiye ayrılır. Örneğin yeteri kadar parası olmayan birinin villa almak istemesi nominal taleptir. Bu durum yeterli para ya da satın alma gücüyle desteklenmemiş bir arzuyu ifade eden efektif yani reeel talep ise parayla ,satın alma gücüyle desteklenmiş bir taleptir. Ekonominin ilgilendiği işte bu efektif taleptir.

Bitcoin 'e yönelik talebin efektif talep olduğunu söyleyebiliriz. Zira parayla ve satın alma gücüyle desteklenmiş bir talebin olduğunu görüyoruz. Talep fazla olursa Bitcoin fiyatının arttığını talebin azaldığında ise BTC fiyatının düştüğünü görüyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ