Merhaba arkadaşlar son günlerde yaptığım araştırmalar ve piyasa takibi sonucunda yaptığım gözlemleri sizinle paylaşmak istedim. Bitcoin'e olan yoğun talep yüzünden mining bir hayli artmış durumda görünüyorki Ekim ayında 3 kez zorluk artışı yaşadık ve son zorluk artışı gerçekten bir felç etkisi yaratacak kıvamda. Aslında yayınlamış olduğum mining rehberlerinde hep üzerinde durduğum konu "Mining Difficulty" kazım zorluğuydu.

En güncel bilgileri sizinle paylaştıktan sonra yazıma analizsel olarak devam edeceğim;

Son zorluk artışı resimdeki alıntıdanda gördüğünüz gibi; tam olarak 21.39% olarak artış göstermiş. Peki bu nedemek? Bayağı bir blok kazılmış ve yeni minerlar piyasaya girmiş demek. Bitmain 13.5th/s s9 Ekim partisi sanırım kazmaya başladı. Kendi yaptığım analizden de bir örnek vermek istiyorum.

Benim kendi yapmış olduğum geleceğe dönük analizde 26 Ekime gelen zorluk artışı hemen hemen aynı, yani 2017 de 12.8 günde 1 kez %6.56 olarak zorluk artışı yaşanıyor diyebiliriz. Tabiki bu oran 2018 de farklılık gösterecektir diye düşünüyorum çünkü daha güçlü makinalar (kazım gücü daha fazla olan) piyasaya girecekler. Yeni teknoloji gelince eski teknoloji pek iyi iş yapmayacaktır diye düşünüyorum.

Peki bu zorluk artışı miner arkadaşları nasıl etkiledi hemen bir hesap yapalım;

Ağustos ayında bitcoin mining'e başlamış birisi;

Hesaplamada görüldüğü gibi BTC olarak 1.005 BTC kazarken (BTC/USD: 2500$) Kazanç: 2513$

Ve Ekim ayına geldiğimizde;

Aynı kazım gücü ile bu sefer kazdığımız BTC olarak 0.6387 BTC ediyor (BTC/USD: 6000$) Kazanç: 3832$

Evet daha az kazmışısız fakat daha fazla kazanmışız? Çünkü BTC/USD paritesi artarak bize daha fazla kazandırmış ama büyük tabloya baktığımızda

aslında epey zarar ettirmiş bize bu kazım zorluğu. 1.005 BTC kazmaya devam edebilseydik 6000$ kazanacaktık fakat zorluk arttığı için herşey değişti kazılan coin miktarından tutun ROI'iniz bile değişti. 

Yazıda anlatmak istediğim eğer mining için yatırım yapacaksanız oradan gelecek para ile ROI kurtarmaya çalışmayın iyicene zarar edersiniz ve uğraştığınızla kalırsınız. Birde geleceğe dönük analiz yapın ve değişkenlerinizi çoğaltabildiğiniz kadar çoğaltın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Dikkat edin! Ethereum minerlar bu zorluk seviyelerinden dolayı "RIG" kapattılar. Bir ikinci el sitesinde 350 tane ilan ile karşılaşınca konuyu biraz araştırma gereğinde bulunmuştum. Araştırmak hayat kurtarır ve paranızı cebinizde tutar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ