Altın piyasası, fiyatların ons başına 2.080 $'ın üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyeleri olan geçen haftaki testinin oldukça altında kaldığı için yükseliş ivmesini kaybediyor olabilir.

Altın piyasası, fiyatların ons başına 2.080 $'ın üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyeleri olan geçen haftaki testinin oldukça altında kaldığı için yükseliş ivmesini kaybediyor olabilir. Ancak değerli metal, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederken parlaklığından hiçbir şey kaybetmedi.

Altın Fiyatları Nasıl Şekillenir?

ABD ekonomisinde yaşanacak olan sert bir iniş ve ayrıca jeopolitik belirsizliğin ile artan dolarsızlaşma eğiliminin değerli metalleri desteklemeye devam edecek gibi duruyor.

Birçok yatırımcı için altına olan ilgiyi artırmaya devam eden önemli bir faktör var ve bu da yakın zamanda azalmayan merkez bankası talebi. Geçen hafta Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının yılın ilk çeyreğinde rekor bir başlangıç yaparak 228 ton altın satın aldığını söyledi.

Yatırımcılar altındaki yükseliş ihtimalini fark etmeye başlıyor. Son Gallup Anketine göre, Amerikalıların %26'sı altını en iyi uzun vadeli yatırım olarak görüyor. Rakamlar geçen yılki rakam olan %15 ile kıyaslandığında keskin bir artış anlamına geliyor. Yatırımcıların altına olan ilgisi 2012'den bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.

On Binlerce $TAMA etkinliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Anket ayrıca, geçen yıl Amerikalıların %45'i gayrimenkulü en iyi yatırım aracı olarak görürken bu rakam bu sene  %34'e inmiş durumda.

Altın Rekor Seviyelere Ulaşacak mı?

Her ne kadar daha fazla yatırımcı altına dikkat etmeye başlasa da, piyasa hala rekor seviyelere çıkmaya hazır değil. Citi'nin emtia araştırma başkanı Edward Morse'a göre, altın piyasasında gördüğümüz ani yükselişler, değerli metalin neler yapabileceğinin bir göstergesi. Morse’a göre Altın’ın ons fiyatı yıl sonuna kadar 2.400 dolara kadar yükselebilir.

Yatırımcıların daha fazla dalgalanma için hazırlanmaları gerekiyor, ancak uzun vadeli eğilim daha yüksek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ