Tether, piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimidir. ABD Merkez Bankası'ndan bir yetkili de dahil olmak üzere bazı ekonomistleri endişelendiriyor.

Ekonomistler Bu Kripto Para Biriminden Ciddi Endişe Duyuyor

Tether, piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimidir. ABD Merkez Bankası'ndan bir yetkili de dahil olmak üzere bazı ekonomistleri endişelendiriyor.

Geçen ay, Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, potansiyel bir finansal istikrar riski olarak nitelendirerek tether hakkında alarm verdi. Bu arada bazı yatırımcılar, Tether’a olan güven kaybının kriptonun “kara kuğu” olabileceğine ve piyasayı ciddi şekilde etkileyecek öngörülemeyen bir olay olabileceğine inanıyor.

Tether'i çevreleyen sorunlar, yeni ortaya çıkan kripto para birimi dünyası için önemli etkilere sahiptir. Ekonomistler, dijital para birimlerinin ötesinde piyasaları da etkileyebileceğinden giderek daha fazla korkuyor. İşte bilmeniz gerekenler:

Tether nedir?

Muhtemelen bitcoin hakkında bir iki şey duymuşsunuzdur. Peki ya tether?

Bitcoin gibi, tether de bir kripto para birimidir. Aslında, piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü dijital parası. Ancak bitcoin ve diğer sanal para birimlerinden çok farklıdır.

Tether, stablecoin olarak bilinen şeydir. Bunlar, değişken olduğu bilinen çoğu kripto para biriminin aksine, istikrarlı bir değer sağlamak için gerçek dünya varlıklarına - örneğin ABD dolarına - bağlı dijital para birimleridir. Örneğin Bitcoin, Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 65.000 dolara yükseldi ve o zamandan beri neredeyse yarı yarıya değer kaybetti.

Tether, dolara sabitlenmek üzere tasarlandı. Diğer kripto para birimleri genellikle değer olarak dalgalanırken, tether fiyatı genellikle 1 ABD Dolarına eşittir. Yine de durum her zaman böyle değildir ve tether değerindeki dalgalanmalar geçmişte yatırımcıları korkutmuştur.

Kripto traderları genellikle doların yerine kripto para satın almak için tether kullanırlar. Bu, esasen onlara kripto pazarındaki keskin oynaklık zamanlarında daha istikrarlı bir varlıkta güvenlik aramanın bir yolunu sağlar.

Bununla birlikte, kripto düzenlemeye tabi değildir ve birçok banka, ilgili risk düzeyi nedeniyle dijital para birimi borsalarıyla iş yapmaktan kaçınır.

Neden tartışmalı?

Bazı yatırımcılar ve ekonomistler, tether ihraççısının dolar sabitini haklı çıkarmak için yeterli dolar rezervine sahip olmadığından endişeleniyor.

Mayıs ayında Tether, stabilcoin için rezervlerini kırdı. Firma, elindeki varlıkların yalnızca bir kısmının – tam olarak % 2,9 – nakit olduğunu, büyük çoğunluğunun ise teminatsız, kısa vadeli bir borç türü olan ticari senet olduğunu açıkladı.

JPMorgan'a göre bu, Tether'i dünyanın en büyük 10 ticari kağıt sahibi arasına yerleştiriyor. Tether, geleneksel para piyasası fonlarıyla karşılaştırıldı - ancak herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Dolaşımdaki 60 milyar dolardan fazla token ile Tether, birçok ABD bankasından daha fazla mevduata sahip.

Bir çalışma, tokenin canavar 2017 rallisinde önemli fiyat düşüşleri sırasında bitcoini desteklemek için kullanıldığını iddia etti.

Bu yılın başlarında, New York başsavcılığı, bağlı bir dijital para birimi borsası olan Tether ve Bitfinex ile bir anlaşmaya vardı.

Eyaletin üst düzey kolluk kuvvetleri yetkilisi, firmaları 850 milyon dolarlık zararı kapatmak için yüz milyonlarca doları taşımakla suçlamıştı.

Tether ve Bitfinex, anlaşmada 18,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti ve New York eyaletinde faaliyet göstermeleri yasaklandı, ancak şirketler herhangi bir yanlış yapmayı kabul etmediler.

Likidite şoku

JPMorgan'daki analistler daha önce, tether'e olan ani bir güven kaybının “daha geniş kripto para birimi piyasasında ciddi bir likidite şoku” ile sonuçlanabileceği konusunda uyarmışlardı.

Ancak, tether çekimlerindeki ani bir artışın, kriptonun ötesindeki varlıkları etkileyen potansiyel bir piyasa bulaşmasına yol açabileceğine dair endişeler de var.

Haziran ayında Rosengren, finansal istikrar için çeşitli potansiyel risklerden biri olarak tether ve diğer stablecoin'lerden bahsetti.

Bir sunum sırasında “Bu stabilcoinler daha popüler hale geliyor” dedi.

Rosengren, “Onları düzenlemeye başlamadıkça ve halka bir stablecoin olarak pazarlananlar için aslında çok daha istikrarlı bir istikrar olduğundan emin olmadıkça, finansal piyasanın daha önemli bir sektörü haline geldikleri için gelecekteki bir kriz kolayca tetiklenebilir” dedi.

Geçen hafta Fitch Ratings, tether tokenlerinin ani toplu itfasının kısa vadeli kredi piyasalarını istikrarsızlaştırabileceği konusunda uyardı.

ABD kredi derecelendirme kuruluşu, “Yetkililer, ayak izinin potansiyel olarak küresel veya sistemik olup olmadığı konusunda hala endişeli olsa da, tamamen güvenli, yüksek likit varlıklarla desteklenen madeni paralar daha az risk oluşturuyor” dedi.

Kısmi rezervler kullanan veya daha yüksek riskli varlık tahsisini benimseyen sabit paralar daha büyük bir riskle karşı karşıya kalabilir.”

Tether, piyasadaki tek stabilcoin değil, ancak açık ara en büyük ve en popüler olanı. Diğerleri USD Coin ve Binance USD'dir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ