Belki biraz bilgi ağırlıklı bir yazı olacak ama Bitcoin’i yorumlamak için ekonomiyi bilmemiz gerekiyor.

Belki biraz bilgi ağırlıklı bir yazı olacak ama Bitcoin’i yorumlamak için ekonomiyi bilmemiz gerekiyor. Çoğu insana ekonomiyi sorsak muhtemelen döviz veya altın fiyatlarının nereye gittiğini ya da borsada neler olup bittiğini anlatacak. Ancak bunlar ekonomi bilimi ile ilgili değildir.

Elbette ekonomi yukarıdaki konuları da kapsıyor .Ancak daha çok kıtlık ile sonsuzluğun nasıl bağdaştırılabileceğini inceliyor. Yani eldeki sınırlı kaynakların insanın istekleri karşısında nasıl kullanılacağını araştırıyor. Tüketim, gelir ve servet gibi konuların yanı sıra yatırım ve maliyet gibi konular da ekonominin ilgi alanına giriyor.

Tüketim açısından ekonomiye baktığımızda sınırlı imkanlarla sınırsız isteklerin karşılanmasında imkanların isteklere nasıl ve daha iyi tahsisi için önerilerin geliştirilmesini ifade eder. Üretim açısından bakıldığında üretimin kim tarafından, kim için, ne kadar ve kaça üretileceğine dair karar veren sistemin incelenmesi ve atılacak adımların daha iyiye götürülmesi için öneriler sunulmasını ifade eder. Son olarak paylaşım ve bölüşüm açısından bakıldığında ise üretimden kaynaklanan ücret, faiz, rant ve kar şeklinde ortaya çıkan payların araştırılması ve adil bir bölüşüm için altyapı oluşturulmasına katkı sağlanmasını ifade eder.(Mahfi Eğilmez, Ekonominin Temelleri, sf.27)

Bitcoin’e baktığımızda ise günümüzde artık ekonomik faaliyetin önemli bir parçası haline yavaş yavaş gelmiş durumda. Ancak tüketim, üretim ve paylaşım açısından dünyaya ne tür katkıları sağlayacağını ve problemleri nasıl çözeceğini ise zaman gösterecek.  Son tahlilde ekonomik faaliyetin içerisinde Bitcoin’in yorumlanmasının son derece zor olduğunu vurgulamamız gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ