Ekran Kartı (GPU) piyasası yükselişte

Asya kaynaklı haberlere göre, ekran kartı üreticileri tarafından yapılan açıklamaya göre sipariş verilen grafik işlemcisi sayısında ciddi bir artış görülüyor. Siparişlerin hem AMD, hem de Nvidia GPU’lar için önemli miktarlarda arttığı gözlenmiş. Özelliklede Ethereum mining için çok verimli olan AMD GPU sayısında ciddi bir talep söz konusu.

Son zamanlarda sanal para madenciliğinin devamlı yükselen trend haline gelmesinin, ekran kartı satışlarını normalin çok üzerinde artırdığı bir sır değil. İlk başta AMD ekran kartlarına yönelen madenciler, piyasadaki stokların tükenmesiyle birlikte Nvidia kartları da büyük miktarlarda almaya başladılar.

Özellikle Ethereum, Zcash, Monero gibi GPU mining yapılan kripto paralar değerlenmeye devam ettikçe ekran kartlarına olan talep dahada artmaya devam ediyor. AMD nin 2 senelik olarak satış planlaması yapılmış Polaris mimarisine ait RX 480 ve RX 570 ekran kartları 6 ay gibi kısa bir sürede tükenmişti. Şimdi RX Vega lar piyasalarda dolanmaya başladı.

Bu durum karşısında MSI, Gigabyte, Asus ve diğer ekran kartı üreticilerinin de üretimi artırmaya karar verdikleri anlaşılıyor. Ancak dijital madenciliğin daha ne kadar talep yaratabileceği de tartışma konusu. Fakat uzun bir süre 2017 deki yakaladığı çıkışı sürdürse kripto para madenciliği bir meslek haline gelebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ