Ekvador Merkez Bankası, bu yıl içinde kripto para birimine özel düzenlemeler yayınlamayı planlıyor.

Ekvador Merkez Bankası, bu yıl içinde kripto para birimine özel düzenlemeler yayınlamayı planlıyor. Ekvador Merkez Bankası Yöneticisi Guillermo Avellan'ın açıklamalarına göre bu, ülkedeki kripto para sektörüne daha fazla netlik getirecek ve kara para aklama gibi suçların önlenmesine katkı sağlayacak. Dünya çapında giderek daha fazla merkez bankası ve finansal düzenleyici, kripto para birimi düzenlemeleri üzerinde aktif olarak çalışıyor. Daha önce, Hindistan bu hafta kripto kazançları üzerinden %30 vergi açıklamıştı.

Yeni Düzenleme, Ekvador'da Bitcoin Veya Herhangi Bir Kripto Para Birimini Yasal İhale Yapmaz

Ülkedeki kripto para düzenlemesinin durumu ve bölgedeki diğer ülkelere kıyasla nasıl geciktiği sorulduğunda, Avellan şunları söyledi: Merkez Bankası, Para Kodunu akılda tutarak kripto para birimlerini düzenlemek için bir proje üzerinde çalışıyor doların ülkedeki tek yasal ödeme aracı olduğunu belirler. Avellan ayrıca, yeni düzenlemenin, Bitcoin yasasının onaylanmasıyla El Salvador'da olduğu gibi, bu varlıklarla ilişkili oynaklık nedeniyle Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimini yasal ihale yapmayacağını açıkladı.

Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerinin Yasadışı Kullanımını En Aza İndirmek İstiyor

Kripto para birimleri ile ilgili düzenlemeyi çıkarmanın ana nedenlerinden biri, hükümetin bu varlıkların olası yasadışı kullanımına ilişkin endişeleridir. Avellan, uygun düzenlemelerle merkez bankalarının bu araçların nasıl kullanılacağına dair sınırlar koyabileceklerini belirtti. Ülkede kara para aklama amacıyla kripto para kullanan aktörlerin vakaları oldu ve bu düzenlemeler bu tür durumları engellemeye yönelik olacaktır. Hükümet, 2014'te Bitcoin'i yasaklayıp 2017'de Dinero Electronico adlı kendi dijital tokenini piyasaya sürerken, ülkedeki kripto para birimi kullanımı artmaya devam etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ