El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'in yalnızca 21 milyon dijital parayla sınırlı arzı nedeniyle nihayetinde "devasa bir fiyat artışı" göreceğini tahmin etti.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'in yalnızca 21 milyon dijital parayla sınırlı arzı nedeniyle nihayetinde "devasa bir fiyat artışı" göreceğini tahmin etti.

Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Uluslararası Para Fonu hükümetini Bitcoin'in yasal ihale statüsünü kaldırmaya çağırdıktan kısa bir süre sonra bir başka yükseliş Bitcoin (BTC) tahmini yaptı. Bukele, Pazartesi günkü bir Twitter gönderisinde, Bitcoin'in yalnızca 21 milyon dijital madeni parayla sınırlı arzı nedeniyle nihayetinde "devasa bir fiyat artışı" göreceğini öngördü.

"Devasa Bir Fiyat Artışı An Meselesi"

El Salvador Başkanı, dünyada "50 milyondan fazla milyoner" olduğunu ve her biri en az 1 BTC'ye sahip olmak isterse yeterli Bitcoin olmadığını vurgulayarak Bitcoin'in kıtlık durumuna atıfta bulundu. Nayib Bukele “Yarısı için bile yeterli değil. Devasa bir fiyat artışı an meselesi” diye tweet attı . En son Bitcoin çöküşü, El Salvador'un Bitcoin rezervlerinde dolar bazlı büyük kayıplara neden oldu. Daha önce bildirildiği gibi, Salvador hükümeti ilk 200 BTC alımını 6 Eylül'de BTC'nin yaklaşık 52.000 $'dan işlem gördüğü sırada yaptı.

IMF, El Salvador'dan Bitcoin Yasasını Geri Almaya Çağırdı

Bukele'nin yorumları, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) El Salvador'u finansal istikrar ve tüketiciyi koruma riskleri nedeniyle BTC'yi isteğe bağlı bir yasal ihale olarak tanımasına son vermeye çağırmasından kısa bir süre sonra geldi. CoinGecko'dan alınan verilere göre, IMF'nin raporu, BTC'nin 20 Ocak ile 25 Ocak arasındaki bir dönemde yaklaşık 10.000 $ değerinde değer kaybetmesiyle keskin bir fiyat düşüşünün ardından geldi. Yazının yazıldığı sırada BTC, 9 Kasım'da kaydedilen 68.000 doların üzerindeki tarihsel zirvelerinden yaklaşık %45 düşüşle 37.200 dolardan işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ