El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Amerikalı ekonomist Steve Hanke'nin Bitcoin şehrine yönelik eleştirisini ve yanardağın "etkin olmadığını" söylemesini eleştirdi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Amerikalı ekonomist Steve Hanke'nin Bitcoin şehrine yönelik eleştirisini ve yanardağın "etkin olmadığını" söylemesini eleştirdi.

Önde gelen kripto para birimi Bitcoin'in değerindeki son düşüşün ardından, dijital para biriminin uzun vadeli sürdürülebilirliği ve enerji kullanımı hakkındaki tartışmalar yeniden ortaya çıktı. Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke'ye göre, El Salvador'da planlanan Bitcoin Şehri amaca uygun değil ve bu sadece ülkenin Başkanı Nayib Bukele'nin bir tanıtım dublörlüğü aracılığıyla dikkat çekme girişimidir.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Steve Hanke'ye Sert Çıkıştı

Amerikalı Ekonomist Steve Hanke tweet attı, “Nayib Bukele'nin önerdiği Bitcoin Şehri, Florida'nın kar için hazır olduğu kadar hazır. Şehir için reklamı yapılan güç kaynağı, aktif olmayan bir yanardağdır. Bu, ateşli havalarla dolu narsist bir başkanın daha dikkat çekici maskaralıkları.”

Başkan Bukele, Twitter'da ekonomistin önerilen şehre yönelik eleştirisine ve yanardağın "etkin olmadığı" şeklindeki sözlerine yanıt verdi ve Hanke'yi bir "aptal" olarak nitelendirdi. Şunları söyledi: “Bu adam. Tabii ki, id10t aktif olmayan bir yanardağ! Jeotermal enerjinin çoğu, AKTİF OLMAYAN VOLKANLARIN yakınındaki kuyulardan çıkarılır! AKTİF bir VOLKAN'ın altına neden bir şehir inşa ettin?

El Salvador, Kripto Para Birimi Sektöründe Önemli İlerleme Kaydetti

Orta Amerika ülkesi, volkanik enerji kullanarak yasal olarak Bitcoin madenciliği yapan ilk ülke olduğundan beri kripto para birimi sektöründe önemli ilerleme kaydetti. Geçen yılın başlarında bildirildiği üzere Bukele, Bitcoin madencilerinin ülkenin volkanik enerji kaynaklarına bağlanmasına izin vermek için devlete ait jeotermal elektrik şirketi LaGeo'yu yönettiğini söyledi. Volkanik enerji, karbon ayak izi nedeniyle yıllarca kötü manşetlerde tutulan bir varlık için temiz madencilikte yeni bir çağın habercisi. Örneğin, Bitcoin'in çevre üzerindeki etkisi, bazı şüpheciler tarafından tamamen yasaklanmasının bir nedeni olarak belirtilmiştir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ