El Salvador, Bitcoin'in benimsenmesiyle finansal katılımı tartışmak için bazı gelişmekte olan ekonomilerin merkez bankalarına ev sahipliği yapıyor.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin

El Salvador, Bitcoin'in benimsenmesiyle finansal katılımı tartışmak için bazı gelişmekte olan ekonomilerin merkez bankalarına ev sahipliği yapıyor. IMF, ülkenin Bitcoin deneyini yakından izliyor ve muhtemelen bu gelişmeyi de yakından izleyecek.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesinde Bitcoin'in benimsenmesinden yeterince memnun görünmüyor. Bugün erken saatlerde Bukele, 17 Mayıs yarın Bitcoin'i görüşmek üzere 44 farklı ülkeden 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesine ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, toplantı, finansal kapsayıcılığın yanı sıra dünya çapında bankacılığın genişletilmesini ele almaya çalışacak. Bukele yazdı:

Yarın, 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi 44 ülke, finansal içerme, dijital ekonomi, bankasız bankacılık, Bitcoin'in piyasaya sürülmesi ve ülkemizdeki faydalarını tartışmak için El Salvador'da bir araya gelecek.

Ayrıca davet ettiği tüm finans kurumlarının isimlerini de yazdı. Nijerya, Mısır, Nepal, Pakistan, Bangladeş, Kenya, Uganda, Ruanda, Paraguay, Angola, Gine ve Madagaskar'dan merkez bankacılığı yetkililerini içerir. Bu, dünya çapında pek çok merkez bankasının Bitcoin'i tartışmasını sağlamak için türünün ilk örneği bir girişim.

Üstelik Bay Bukele bundan daha iyi bir zaman seçemezdi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, ekonomik belirsizliğin yanı sıra yüksek enflasyonun acısıyla karşı karşıya. Aynı zamanda birçok ülke de borçlarını ödemenin baskısını hissediyor.

Böyle bir durumda ülkeler, son on yıldaki sağlam performansı göz önüne alındığında Bitcoin'e güven kazanıyor. Bununla birlikte, Bitcoin ile ilgili en büyük sorunlardan biri aşırı oynaklıktır. Sonuç olarak IMF, ülke rezervleri gibi bir varlığa sahip olmak konusunda ciddi bir uyarı yayınladı. Ancak bu, El Salvador'u görevinde henüz caydırmadı.

El Salvador'un Bitcoin Hamlesi, Büyük Bir Kumar Mı?

Geçen yıl El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ihale haline getirdi ve rezervlerinin bir parçası olarak BTC biriktirmeye başladı. Bildirildiğine göre, ülke bugüne kadar 2.300'den fazla Bitcoin'e sahip. Bununla birlikte, Bitcoin geçen Kasım ayından bu yana büyük bir fiyat düzeltmesi yapıyor.

Bu nedenle, El Salvador'un BTC varlıklarının çoğu şu anda zararda. Şimdiye kadar, hükümetin gerçekleşmemiş Bitcoin kaybı yaklaşık 40 milyon dolar. Bu, şirketin 38 milyon dolar olan dış borcunun bir sonraki tahvil ödemesinden daha fazla. En son Bloomberg raporunda şunlar belirtiliyor:

Bukele hükümeti, Twitter'daki duyurularına dayanarak, Eylül ayında yasal ihale yapan dünyanın ilk hükümeti olduğundan bu yana Bitcoin satın almak için yaklaşık 105 milyon dolar harcadı. Kripto para birimi, ilk satın alımdan bu yana %45 düştü ve ülkenin 2.301 Bitcoin'inin değerini yaklaşık 66 milyon dolara düşürdü.

Bloomberg, El Salvador'un bu yıl faizli tahvil sahiplerine 382 milyon dolar borçlu olduğunu açıklıyor. Temmuz, 183 milyon dolarlık geri ödemeyle en ağır ay olacak. Merkez bankasına göre, ülkenin Nisan 2022 itibariyle 3.4 milyar dolarlık rezervi var.

Hükümet ayrıca Bitcoin tahvilleri aracılığıyla 1 milyar dolar toplamayı planlıyor ancak oldukça iyi bir yanıt alamadı. Soru, Bitcoin'in benimsenmesinin El Salvador adına akıllıca bir hareket olup olmadığıdır. Şey, bir şey aramak için çok erken.

Ancak aşırı oynaklığı nedeniyle birçok kişi Bitcoin'i bir ödeme şekli olarak değil, bir değer deposu olarak görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ