Geçen yıl El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ihale ilan etti, ancak değeri o zamandan beri düştü, şimdi yatırımcılar Orta Amerika ülkesinin bir sonraki borç ödemesini karşılayıp karşılayamayacağı konusunda endişeli.

El Salvador, Bitcoin Kanarken Borç Ödemelerinde Temerrüde Düşebilir

Geçen yıl El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ihale ilan etti, ancak değeri o zamandan beri düştü, şimdi yatırımcılar Orta Amerika ülkesinin bir sonraki borç ödemesini karşılayıp karşılayamayacağı konusunda endişeli.

El Salvador'da Bitcoin'i yasal bir ihale haline getirme deneyi bir engelle karşılaştı. Küresel olarak en popüler kriptoların fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden %50'den fazla düştü.

Bu, Ukrayna'daki savaşa ilişkin belirsizlik, artan enflasyon ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararının küresel piyasalarda tetiklediği durgunluktan kaynaklandı.

Bu gelişmeler nedeniyle, El Salvador'un tahvilleri hükümeti şu anda orijinal değerlerinin %40'ından işlem görüyor. Yatırımcılar artık bir sonraki borç ödemesini karşılama kabiliyetine güvenmemeye başladılar.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Eylül ayında, ülkenin ABD dolarının yanında Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olacağını söyledi. Derecelendirme kuruluşları, kripto para biriminin oynaklığının ülkenin zaten güvencesiz olan kamu maliyesine zarar vereceği konusunda uyardı.

Ama Bukele yılmadı. Ekim ayında devletin Bitcoin için yaklaşık 25 milyon dolar harcadığını söyledi. Amerikan derecelendirme kuruluşu Fitch, ertesi ay yayınladığı bir raporda, Bitcoin'in yaygın kullanımının, içsel fiyat dalgalanmaları, yerel bankacılık sektörünün zayıf finansal kapsayıcılığı ve yaygın internet kullanılabilirliğinin olmaması nedeniyle sınırlı olduğu konusunda uyardı.

Düşük kabul oranına rağmen, Bitcoin'i yasal para birimi haline getirmenin bu Orta Amerika ülkesinde anında etkisi oldu. Bukele hükümetinin Ocak 2023'te bir sonraki uluslararası borç ödemesini karşılamasına yardımcı olabilecek Uluslararası Para Fonu (IMF), devlet kasasını kripto para birimi fiyat oynaklığına maruz bıraktığı için ülkeyi Bitcoin'i yasal bir ihale olarak ortadan kaldırmaya teşvik etti. IMF'nin Bukele ile müzakereleri, onun yasal ihale olarak korunmasındaki ısrarı yüzünden aksadı.

El Salvador'un Düşen Notları

Piyasadaki iniş çıkışlar ve El Salvador'un kurumlarının bozulması, çok sayıda kredi derecelendirme kuruluşunun ülkenin notunu düşürmesine neden oldu. Piyasa, borç temerrüdü olasılığını ölçmek için çoğunlukla bu derecelendirmeleri kullanır.

Düşük not, daha büyük bir risk olarak kabul edildiğinden, hükümetin alacaklılara daha yüksek faiz oranları ödemesi gerektiği anlamına gelir. Sektörde “çöp” olarak adlandırılan CCC kredi notu, bir ülkenin ek borç vermek için uluslararası piyasalara girmesini engelliyor.

El Salvador'un kredi notu Fitch tarafından Şubat ayında CCC kategorisine düşürüldü ve Moody's de Mayıs ayında aynısını yaptı.

Fitch, Not İndirimi İçin Aşağıdaki Nedenleri Verdi

Kısa vadeli borca bağımlılık artıyor

Ocak 2023'te 800 milyon dolarlık Eurobond geri ödemesi yapılacak

Büyük bir bütçe açığı

Yeni yerel piyasa finansmanı için sınırlı fırsat

Ekstra çok taraflı finansmana belirsiz erişim ve

Yüksek borçlanma oranları.

Fitch'e göre, borç/GSYİH oranının 2022'de %86,9'a çıkması ve orta vadeli borç sürdürülebilirliği konusundaki endişelerin artması bekleniyor.

Araştırmacı ayrıca zayıflayan kurumların ve gücün cumhurbaşkanında merkezileşmesinin politika belirsizliğini artırdığını iddia etti. Bitcoin'in yasal ihale olarak onaylanması, IMF'nin 2022-2023 için fon açma kapasitesi hakkında şüpheler uyandırdı.

Bir diğer önemli derecelendirme ve analiz kuruluşu olan Moodys de Mayıs ayında Al-Salvador'daki durum hakkında uyardı. Al-Salvador hükümeti, yaklaşan 2023 tahvil vadesinden kaynaklanan kısa vadeli finansman zorluklarını yönetse bile, ülke fonlama baskılarına maruz kalmaya devam edecek. Bu, ülkenin borç yükümlülüklerini tamamen yerine getirme kabiliyetini tehlikeye atacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ