IMF, El Salvador'un Bitcoin yasasını kaldırmasını, Bitcoin güven fonunu kapatmasını ve BTC yerine dolar işlemleri için Chivo'yu kullanmasını tavsiye etti.

IMF, El Salvador'un Bitcoin yasasını kaldırmasını, Bitcoin güven fonunu kapatmasını ve BTC yerine dolar işlemleri için Chivo'yu kullanmasını tavsiye etti. Ülkenin liderleri, Chivo cüzdanını yeniden başlatırken ve daha fazla Bitcoin ATM'si planlarken bu önerileri şiddetle reddetti.

El Salvador, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Bitcoin'i (BTC) yasal ihale olarak bırakma önerilerini kararlı bir şekilde reddetti. Ülke bunun yerine, kripto para biriminin vatandaşları tarafından benimsenmesini daha da artıracak birkaç hamle ile ilerliyor.

Geçen hafta IMF, El Salvador'a 150 milyon dolarlık Bitcoin güven fonunu dağıtmasını ve kullanılmayan fonların hazinesine iade edilmesini tavsiye etti. Fon, uçucu dijital varlığın likiditesini sağlamayı ve böylece benimsenmesini teşvik etmeyi amaçladı.

Ek olarak, kuruluş, dijital cüzdanın artan düzenlemesinin yanı sıra 30 dolarlık Chivo cüzdan teşvikinin feshedilmesini tavsiye etti. IMF, kullanımının potansiyel faydaları olabileceğini, ancak yalnızca para biriminin Bitcoin değil, dolar olduğunu söyledi.

Kuruluş, tavsiyelerinin nedenleri olarak finansal istikrar, tüketicinin korunması, finansal ve piyasa bütünlüğü, Bitcoin'in oynaklığı ve suç amaçlı kullanımındaki riskleri gösterdi.

El Salvador, IMF Tavsiyelerini Kararlılıkla Reddetti

Ülkenin Hazine Bakanı Alejandro Zelaya oldukça iddialı bir şekilde "hiçbir uluslararası örgüt bize hiçbir şey yaptıramaz" dedi. Yerel bir televizyon kanalına konuşan Zelaya, ülkenin Bitcoin kararının bir "egemenlik" meselesi olduğunu söyledi. “Ülkeler egemen uluslardır ve kamu politikası hakkında egemen kararlar alırlar” dedi.

Ek olarak, ülkenin finansal işlemlere ve kara para aklama kurallarına uyduğunu söyleyerek Bitcoin'in söz konusu suç faaliyetindeki yardımını reddetti. Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ulusa havale maliyetlerini düşürmenin bir yolu olarak Bitcoin'i savunarak IMF'nin önerilerini eşit derecede reddetti.

Diğer hükümet yetkilileri IMF'ye Chivo'nun banka hesabı olmayan milyonlarca kişiye finansal erişimi artırdığını söyledi. Ayrıca, daha fazla Bitcoin meraklısını çektikten sonra büyük bir büyüme görecek olan El Salvador'un turizm sektöründen de bahsettiler. Genel olarak, yetkililer, düzenlemeyi güçlendirme konusunda anlaşsalar da, ülkenin Bitcoin yasasını küçültmeye gerek görmediler.

Bitcoin'in Benimsenmesini Daha Da Teşvik Edecek Stratejiler

El Salvador bir Bitcoin şehri geliştiriyor, jeotermal güç kullanarak dijital varlığın madenciliğini yapıyor ve Bitcoin tahvilleri çıkarmayı planlıyor. Daha yeni gelişmeler arasında geçmiş muhasebe, işlem ve ölçeklenebilirlik hatalarını düzeltmek için Chivo cüzdanının yeniden başlatılması yer alıyor. Bu yükseltmenin bir parçası, cüzdanın dünya çapında kripto borsalarına güç sağlayan bir yazılım firması olan AlphaPoint ile ortaklığıdır.

Ülke ayrıca ek 1500 Bitcoin ATM'si dağıtmayı planlıyor. Ülke, 200'den fazla Bitcoin ATM'si ile dünya çapında bu tür en yüksek üçüncü ATM sayısına sahiptir. Bu kapsamı genişletmek, Bitcoin kullanarak vergi, ev hizmetleri ve diğer ödeme türlerini basitleştirmeyi amaçlıyor.

IMF, El Salvador'u Bitcoin yasasına uyması halinde dünya ekonomisinde bir parya olacağı konusunda uyardı. Ülkenin IMF ile aylardır devam eden 1,3 milyar dolarlık bir borç verme programı için yaptığı müzakerenin sonucu henüz belli değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ