Bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, Eylül ayından bu yana Bitcoin satın alıyor.

Bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, Eylül ayından bu yana Bitcoin satın alıyor. Bununla birlikte, ülkenin kripto üzerindeki büyük bahsi, kripto para birimi hükümetin varlıklarının kabaca üçte birini kaybettiği için son haftalarda çöktü.

El Salvador, Bitcoin'i yasal bir ihale olarak kabul eden ilk ülkedir. Ayrıca volkanlardan gelen gücü kullanarak bir kripto madenciliği merkezi oluşturmayı ve Bitcoin ile bağlantılı ilk egemen tahvili çıkarmayı planlıyorlar.

Kripto Çöküşü Belirli Potansiyel Yolları Kapattı

Borç geri ödeme yükümlülüklerindeki önemli artış ve küresel borçlanma maliyetlerindeki artışın yanı sıra El Salvador, para birimindeki değer kaybının etkileri konusunda da büyük bir zorlukla karşı karşıya. Bununla birlikte, kripto çöküşü, şu anda gecikmiş Bitcoin tahvili gibi krizden belirli potansiyel kaçış yollarını kapattı.

Orta Amerika Mali Araştırmalar Enstitüsü'nde (ICEFI) kıdemli ekonomist ve El Salvador ve Honduras için ülke koordinatörü olarak çalışan Ricardo Castaneda;

Hükümetin mali sorunları Bitcoin yüzünden değil, Bitcoin yüzünden daha da kötüleşti." Hükümet için bitcoin bir çözüm olmaktan çıktı ve sorunun bir parçası haline geldi.

El Salvador'un Bitcoin'i yasal ödeme aracı olarak resmen kabul ettiği geçen Eylül ayından bu yana, madeni para fiyatı %45 düştü. Ve yatırımcıların paralarını başka varlıklara kaydırmasıyla BTC, Mayıs ayının en yüksek seviyesinden itibaren değerinin %26'sını kaybetti.

kripto

Bitcoin, %5.22'lik bir büyümeyle 30.177$'dan işlem görüyor

CoinMarketCap'e göre, kripto para birimlerinin tüm piyasa değeri, Kasım ayındaki zirvesinin yarısından daha az olan 1,2 trilyon dolara düştü.

Statista'ya göre, El Salvador'un borcu, Aralık 2019'daki 19,8 milyar dolarlık toplam yükümlülüğe kıyasla geçen Aralık ayında 24,4 milyar dolara yükseldi. Önemli artış, Bukele yönetiminin COVID-19 pandemisi ile başa çıkmak için yaptığı ağır harcamalar ve salgın hastalıklar nedeniyle gerçekleşti. son birkaç yılın ekonomik kayıpları.

Uluslararası Para Fonu (IMF), büyük ölçüde yurtdışında yaşayan insanlar tarafından gönderilen paralara ve yabancı yatırımlara dayanan El Salvador ekonomisinin cari açığının 2025 yılına kadar her yıl yaklaşık 2 milyar dolar olacağına inanıyor.

Bitcoin'i Yasallaştırmanın Etkileri

Bitcoin'in El Salvador tarafından yasal olarak kabul edilmesi, Maliye Bakanı Alejandro Zelaya'nın geçen yıl 36 ay boyunca 1,3 milyar dolarlık bir kredi beklediği IMF gibi küresel borç verenlerden mesafe yarattı.

IMF, El Salvador'a Bitcoin'i tamamen boşaltmasını tavsiye etti. Bir IMF yöneticisinin açıklamasına göre, herhangi bir kredi onay anlaşması, "Bitcoin'in yasal ihale olarak kabul edilmesiyle ilgili olanlar ve ekonomik yönetişim ile ilgili riskler" gibi riskleri vurgulamalı.

Amherst Pierpont Latin Amerika Sabit Gelir Stratejisi başkanı Siobhan Morden, şunları söyledi:

Bitcoin büyüme temettüleri veya yenilikçi Bitcoin finansmanı için potansiyel yoksa, Bukele yönetiminin harcama önceliklerine öncelik vermesi ve finansman seçeneklerini belirlemesi gerekecek.

Bir tahmine göre, Bitcoin'de neredeyse 36 milyon dolarlık bir kayıp; hükümet 104.2 milyon dolar değerinde 2.301 token satın aldı ve madeni paraların piyasa fiyatındaki düşüş nedeniyle şimdi 67.9 milyon dolara değer kaybetti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ