El Salvador'un IMF'den 1 milyar dolarlık finansman planı, Kripto para birimi Bitcoin’in benimsenmesi nedeniyle risk altında.

El Salvador Kripto para birimi Bitcoin Nedeniyle Bu Riskle Karşı Karşıya

El Salvador'un IMF'den 1 milyar dolarlık finansman planı, Kripto para birimi Bitcoin’in benimsenmesi nedeniyle risk altında.

El Salvador'un Uluslararası Para Fonu'ndan 1 milyar dolarlık finansman planı, Ülkenin Kripto para birimi Bitcoin'i yasal para birimi olarak yetkilendirmesinden sonra kritik bir noktada kalıyor.

Orta Amerika ülkesi El Salvador tarafından son zamanlarda Kripto para birimi Bitcoin'in yasal bir para birimi olarak kabul edilmesi, I.M.F ve Dünya Bankası gibi küresel finans kurumlarıyla arasının açılmasına neden oluyor. El Salvador yeni yasayı uygulamaya devam ederken, Uluslararası Para Fonu'ndan aldığı 1 milyar dolarlık finansman planı kritik bir noktada kalıyor. IMF ve El Salvador yetkilileri, ülkenin yeni Kripto para birimi Bitcoin yasasını geçirmesinden bu yana son birkaç haftadır istişare halindeydi.

Üst düzey bir ABD'li diplomat, IMF ve El Salvador'un Bitcoin sorununu çözeceğini umuyor

Reuters raporuna göre, üst düzey bir ABD'li diplomat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, El Salvador ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ülkenin Kripto para birimi Bitcoin'i yasal bir ihale haline getirme yönündeki dramatik hamlesinin ardından bir finansman anlaşmasını tamamlamasını umduğunu söyledi. El Salvador Kongresi, Başkan Nayib Bukele'nin kripto para birimini benimseme önerisini zaten onayladı ve ülkeyi 7 Eylül'de Kripto para birimi Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke haline getirdi.

Küresel düzenleyiciler, El Salvador'u Kripto para birimi Bitcoin kabulü konusunda eleştiriyor.

IMF geçen hafta, personeli ile El Salvador arasındaki tartışmaların devam ettiğini ve kararla ilgili endişelerinin devam ettiğini yineledi. El Salvador'un Kripto para birimi Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak yetkilendirme konusundaki tarihi kararı, dünyadaki kripto topluluğundan takdir ve destek aldı, ancak karar küresel düzenleyicilerden eleştiri aldı. Dünya Bankası daha önce El Salvador'un ülkenin bitcoin'e geçişine yardımcı olma talebini reddetmişti. Diğer bazı ekonomistler de Kripto para birimi Bitcoin yasası nedeniyle El Salvador'u tam bir ekonomik çöküş konusunda uyardı. Ancak El Salvador, geçişi uygulamaya ve Kripto para birimi Bitcoin'i isteğe bağlı bir yasal ihale haline getirmeye kararlı. Bilindiği üzere El Salvador’un bu adımı kripto para alanında son derece coşku ile karşılanmış ve diğer ülkeler için de örnek olacağı ifade edilmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ