Araştırmacılar ayrıca, Bitcoin'in El Salvador'daki diğer ödeme yöntemlerine kıyasla zemin kazandığını da buldular.

El Salvador

Araştırmacılar ayrıca, Bitcoin'in El Salvador'daki diğer ödeme yöntemlerine kıyasla zemin kazandığını da buldular.

Bitcoin'in BTC El Salvador'da yasal ihale haline gelmesinden aylar sonra, Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) tarafından yürütülen bir araştırma, işletmelerin yüzde 20'sinin BTC'yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladığını gösteriyor.

El Salvador'daki 1.800 haneden yetişkinleri araştıran çalışma, Bitcoin Yasası kabul edildikten sonra ülkede BTC'nin benimsenmesini ölçmeyi amaçladı. Araştırmacılar, BTC'nin diğer ödeme yöntemlerine kıyasla zemin kazandığını buldu.

Rapora göre, devlet destekli Chivo Cüzdan'ı indiren kullanıcılar "nakit kullanımlarını %10, net banka kartı kullanımlarını ise %11 azalttı."

Bunun dışında, El Salvador'daki Bitcoin Yasası, ekonomik ajanların BTC'yi kabul etmesini gerektirdiğinden, çalışma, firma sahipleri ve şirket ödeme yöntemlerine aşina çalışanlar olarak tanımlanan anket katılımcılarını da sorguladı.

Bu demografi içinde %20'si şirketlerinin veya iş yerlerinin BTC kabul ettiğini belirtirken, yalnızca %25'i kredi ve banka kartlarını kabul ediyor. Ek olarak, çalışma “firmaların yüzde 11,4'ünün Bitcoin'de pozitif satışları olduğunu” kaydetti.

Araştırmacılar ayrıca BTC satışlarının %71'inin çoğunlukla dolara dönüştürüldüğünü ve ardından geri çekildiğini buldu. Ayrıca satışların %17'si dolara dönüştürülerek Chivo Cüzdan'da tutulmaktadır. Bu arada, %12'si BTC'lerini Chivo uygulaması içinde tuttu.

Bitcoin Yasası çıktıktan sonra İtalyan bir çift, ödeme aracı olarak sadece BTC kullanarak 45 gün boyunca El Salvador'u dolaşmaya çalıştı. Çift, McDonald's ve Starbucks gibi birçok yerin zaten Bitcoin'i kabul ettiğini buldu. Bununla birlikte, kripto para birimine aşina olmayan satıcılarla da karşı karşıya kaldılar.

Bu arada, Orta Afrika Cumhuriyeti yakın zamanda BTC'yi yasal bir ihale olarak kabul etti. Bununla, ülke sakinlerinin yasal olarak BTC'yi ülkenin frangı ile aynı şekilde kullanmalarına izin verilir. Bunun dışında Afrika ülkesi ayrıca kripto kullanımı için düzenleyici bir çerçeve oluşturdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ