El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, kısa süre önce Twitter profilinde kendisine bir çift lazer göz yaptırdı.

El Salvador

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, kısa süre önce Twitter profilinde kendisine bir çift lazer göz yaptırdı. Bu, ülke parlamentosunun Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etmek için 9 Haziran'da Bukele'nin önerdiği yasayı onaylamasının ardından geldi. Söz konusu yasanın Eylül ayından itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Anayasaya aykırılık

Haber topluluk içinde çok fazla olumlu ilgi çekerken, birkaç spekülasyon da ortaya çıktı. İkinci bağlamda, anayasacı Enrique Anaya, Bukele'nin ABD Doları ile birlikte Bitcoin'in yasal para birimi olarak kabul edilmesine ilişkin uzun vadeli vizyonunun geçerliliğine ilişkin şüpheleri dile getirdikten sonra bugün haberlerde yer alıyor.

Yerel El Diario de Hoy gazetesinin web sitesi Elsalavador.com, geçtiğimiz haftalarda Başkan'ın kararını hedef alan bir dizi eleştirinin yalnızca sonuncusu olan bu görüşleri öne sürdü.

Söz konusu avukata göre, yürürlüğe girecek olan kanunun arkasındaki kanun hükmünde kararname fazlasıyla muğlak ve anayasaya aykırıydı. Anaya, Bitcoin'i yasal bir para birimi haline getiren Yasanın zamanlaması konusunda da tartışmalara yol açtı. Şimdi birçok kişi, hükümetin söz konusu mevzuatla ilgili herhangi bir tartışmayı dengelemek için devam eden pandemiyi kullandığını düşünüyor.

Bu tür duygular Anaya tarafından da paylaşıldı ve anayasacı, virüsün yayılmasını engellemek için sosyal mesafe önlemleri ve sokağa çıkma yasakları getirilerek potansiyel protestolardan kaçınıldığını iddia etti.

“Bitcoin'e karşı gösterilerden, anayasal reformların sunumundan ve emekli maaşlarının kamulaştırılmasından içten içe kaçınmak istiyorlar ve kimse protesto için dışarı çıkamayacak.”

Bu gelişmenin zamanlaması, Salvadorluların %75'inden fazlasının Başkanlarının Bitcoin'i yasal para birimi yapma planlarına şüpheyle baktığı bir anketin hemen ardından geldiği için ilginç.

Dahası, ülkenin madencilik faaliyetleri hakkında endişelerini dile getirenler de var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ