El Salvador'un en büyük bankası Bancoagrícola'nın müşterileri artık kredilerini ve kredi kartı faturalarını Bitcoin ile ödeyebilecekler.

El Salvador'un en büyük bankası Bancoagrícola'nın müşterileri artık kredilerini ve kredi kartı faturalarını Bitcoin ile ödeyebilecekler. Artık bankanın ödeme ağ geçidine bağlı yatırımcılardan mal ve hizmet satın almak için kripto para birimini de kullanabilirler.

1955 yılında kurulan ve şu anda Grupo Bancolombia'ya ait olan Bancoagrícola, mobil uygulaması aracılığıyla Bitcoin ödemelerini etkinleştirmek için New York merkezli ödeme ağı Flexa'yı kullandı.

Flexa'dan Yapılan Duyuru

Flexa'dan yapılan bir duyuruya göre, bankanın müşterileri ABD doları cinsinden kredileri ve kredi kartı bakiyelerini Bitcoin ile "herhangi bir ek ücret veya marj olmadan tam adil piyasa oranından" ödeyebilecekler. Seçenek, El Salvador'un resmi cüzdanı Chivo dahil olmak üzere Lightning Network ile uyumlu herhangi bir cüzdanla çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bancolombia Group'un Wompi ağ geçidini kullanarak ödeme kabul etmek üzere kurulan El Salvador'daki yatırımcılar, Flexa aracılığıyla da Bitcoin kabul edebilir. Flexa CEO'su ve kurucu ortağı Tyler Spalding The Block'a verdiği demeçte, bu ödemeler şimdilik büyük ölçüde çevrimiçi. Ancak Spalding, şirketin diğer ödeme ağ geçitleriyle uyumluluğu da duyurmayı planladığını söyledi. Flexa ayrıca, tuğla ve harç mağazalarında Bitcoin tabanlı ödemeleri kabul etme sürecini kolaylaştırmak için teknolojisini kullanmak istiyor.

Spalding, "Flexa'nın tüm konsepti, bunu daha önce alışık olduğunuz diğer ödemelerden daha kolay olmasa da daha kolay hale getirmek istiyoruz" dedi.

Bancoagrícola, 7 Eylül'de yürürlüğe giren kripto para birimiyle ilgili önemli bir yasa uyarınca ödeme yöntemlerini Bitcoin'i içerecek şekilde uyarlamak zorunda kalan El Salvador'daki birçok şirketten sadece biri. Starbucks ve McDonald's gibi, artık teknolojiye sahiplerse, Bitcoin'i bir ödeme şekli olarak kabul etmeleri gerekiyor. Öte yandan tüketiciler, Bitcoin ile ödeme yapmak veya yerel ABD doları para birimine bağlı kalmak isteyip istememe seçeneğine sahiptir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ