El Salvador'un Bitcoin'i kucaklaması bazı gelişmekte olan pazarlar için bir domino olabilir, ancak BTC'ye karşı sert bir rakip de öne çıkıyor. Makro stratejisti Ben Emons açıklıyor.

El Salvador'un Bitcoin'i kucaklaması bazı gelişmekte olan pazarlar için bir domino olabilir, ancak BTC'ye karşı sert bir rakip de öne çıkıyor. Makro stratejisti Ben Emons açıklıyor.

Bitcoin Yasası

El Salvador, yürürlüğe giren yeni Bitcoin yasasının ilk gününde meydan okundu. Tüketicilerin Bitcoin ile mal ve hizmet satın almalarını sağlayan Chivo Cüzdan geçici olarak kapatıldı. Teknik bir aksaklık meydana gelebilirken, Bitcoin üzerindeki etki, sıçrayan ve getiri eğrisinin keskin bir şekilde tersine dönmesine neden olan El Salvador tahvillerine yayılma ile dramatik oldu. Bitcoin'in geniş bir şekilde kullanılmasının Salvador ekonomisi ve hükümetin borca faiz ödeme kabiliyeti üzerinde büyük etkileri olabileceğinin hoş karşılanmayan bir işaretiydi.

Bitcoin artık El Salvador için bir para birimi ve ülke - eğer isterse - Bitcoin'i yalnızca mal ve hizmet satın almak için kullanabilir. Ancak ticaret için Bitcoin'e güvenmek, ekonominin, yerel para politikası ile kontrol edilemeyen Bitcoin'in likiditesine ve oynaklığına tabi olacağı anlamına gelir. Bir yabancı para biriminin (ABD doları) yurt içi aktiviteye egemen olduğu ve döviz kıtlığının ekonomik felce neden olabileceği Arjantin ve Venezuela gibi önceki yükselen piyasa krizlerini hatırlatıyor.

El Salvador örneğinde, Bitcoin'in geniş çapta benimsenmesi, Salvador hükümeti tarafından satın alınan miktarla sınırlıdır. Diğer merkez bankaları farklı bir yol izliyor. Asya Pasifik'te bir merkez bankası dijital para biriminin sınır ötesi testine pilotluk yapmak için yeni bir girişim, El Salvador'un Bitcoin'i yasal para birimi olarak benimseme hamlesine kayda değer bir alternatiftir.

Avustralya, para birimlerinin ve menkul kıymetlerin uluslararası dijital yerleşimini geliştirmek için prototip platformlar geliştirmek için Malezya, Singapur ve Güney Afrika merkez bankalarıyla birlikte “Dunbar Projesi”ne katıldığını duyurdu. Bu tür platformlar, menkul kıymetlerin, para biriminin ve emtiaların yerleşim ve teslimat hızını artırabilir, böylece finansal kurumlar ve aracılar arasındaki işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir.

Daha Fazla Volatilite

Ancak bu, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının daha fazla oynaklığı olmadan elde edilemez. Fiyat dalgalanmaları, iki dünyanın – kripto ve küresel finans piyasalarının – giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldiğinin bir ifadesi olarak, kripto piyasasının fiziksel ve finansal varlıklarla çok daha yakın bir bağlantıyla işlem gördüğünü gösteriyor.

El Salvador'un tahvillerinin Bitcoin değerindeki değişimden etkilenmesi, finansal sistemin dijital ödemeler, işlemler ve ihraç gerçekliğine daha hızlı geçtiği anlamına geliyor. Ancak kripto evreninin sallanmasının başka nedenleri de var. NFT'lerde - takas edilemez tokenler - patlama, NFT ticareti için gaz ücretlerinin yeni bir yüksekliğe ulaştığı Ethereum gaz fiyatlarında oynaklığa yol açıyor.

NFT'ye yönelik "meme traderları" kalabalığının ani ilgisi, NFT ticaretini etkinleştirmek için yüksek viteste Ethereum talebini artırdı. Sonuç olarak, sosyal duyarlılık ETF - BUZZ - Grayscale Ethereum Trust ile pozitif olarak ilişkilidir. Bitcoin, kripto ve finansal varlıklar arasındaki bu tür korelasyonlar ve bağlantılar daha önce mevcut değildi. Bitcoin ve El Salvador tahvilleri, Ethereum gaz fiyatları ve sosyal duyarlılık hisse senetleri arasındaki finansal ilişki güçleniyor çünkü dijital varlıklar kurumsal ve perakende yatırımcılar tarafından geleneksel hisse senetlerine ve tahvillere yatırılan portföyleri çeşitlendirmek için çekici, alternatif bir varlık olarak hızla benimseniyor. Yine de, hızla büyüyen, yeni ortaya çıkan dijital türevler endüstrisini içeren piyasaların dijitalleşmesine dönüşen bir finansal ekosistemin mantıklı bir çıktısıdır.

Yakın vadede, Bitcoin'in toparlanma yeteneği eskisi kadar çarpıcı değil. Piyasalar, kriptonun mevcut ticaret teknolojisini bir sonraki seviyeye dönüştürmek için gerekli bir araç olduğunu görmezden gelemez.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ