Bitcoin madenciliği cihazlarını kullanmak. Her hükümet düzeyinde yolsuzluk, Hugo Chávez’in rejimi sırasında Venezuela’da başlayan gıda ve ilaç kronik eksikliği, işsizlik, insan hakları ihlalleri ve hiperenflasyon halen devam ediyor.

Ele Geçirilen Bitcoin Madenciliği Cihazları: Venezuela Yetkilileri Bununla Ne Yapıyor?

Bitcoin madenciliği cihazlarını kullanmak. Her hükümet düzeyinde yolsuzluk, Hugo Chávez’in rejimi sırasında Venezuela’da başlayan gıda ve ilaç kronik eksikliği, işsizlik, insan hakları ihlalleri ve hiperenflasyon, Nicolás Maduro başkanlığında da devam etti.

Sosyo-ekonomik ve siyasi kriz döneminde, Venezuelalılar yardım için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine döndüler. Chatham House'da Latin Amerika Kıdemli Araştırma Görevlisi Christopher Sabatini'ye göre, ülkedeki durum “hiçbir zaman savaş olmadığı dünyadaki en kötü ekonomik ve insani kriz” dir.

Petro, Maduro’nun kripto projesi, perakende satıcılar tarafından ödeme modu olarak kabul edilmedi. Diğer kripto para birimlerinin kullanımı da yoğun bir tartışma konusu oldu. Son zamanlarda, Dash Core Group CEO'su Ryan Taylor, Dash'in “Venezuela'da en çok kullanılan kripto para birimi” olduğunu belirtti. Ancak, bu teori daha sonra çürütüldü.

Yolsuzluğun zirveye çıkmasıyla, Bitcoin madencilik teçhizatları bile korunmadı. Bitcoinvenezuela.com'un Kurucusu Randy Brito'a göre, bazı Venezüella liderleri, halktan ele geçirilen madencilik cihazlarını kullandıklarını açıkça ortaya koydu.

Kısa süre önce yayınlanan bir podcast'de Brito, “Bazı valiler veya politikacılar artık web sitelerinde, bloglarında veya Instagram'da madencilik yaptıklarını açıkça söyledi. Bunu kamuoyu önünde söylüyorlar, umursamıyorlar ve bu madencilik teçhizatları insanlardan ele geçirildi” diyor.

Bitcoin madencilerinin yerel polis tarafından avlandığını, baskınlandığını, zorla alındığını ve tutuklandığını gösteren raporlar vardı. Bazen bu polis ekipleri kendi kişisel kazançları için madencilik ekipmanlarına bile el koydular. Benzer bir deneyim, polis personeli tarafından korkutulduğunu açıklayan Venezuelalı Bitcoin madencisi Juan Blanco tarafından da paylaşıldı.

Bloomberg daha önce devlet destekli petrol şirketi Petroleos de Venezuela SA'nın [PDVSA] Venezuela merkez bankasının Bitcoin ve Ethereum'daki anlaşmalarından resmi bir talepte bulunduğunu bildirmişti. Güney Amerika ülkesi, çoğunlukla BTC ve ETH'de büyük bir kripto para birimi sakladı ve uluslararası yaptırımları atlatmaya çalıştığı bildirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ